26 Shkurt 2021

Euro 2012, është hedhur shorti për grupet kualifikuese

Varshavë, 7 shkurt - Në Varshavë është hedhur shorti për grupet kualifikuese në europianin 2012. Në vazon e parë ishte Spanja, Gjermania, Hollanda, Italia, Kroacia, Portugalia, Franca, Rusia.

 

Në vazon e dytë ishin skuadrat e Greqisë, Çekisë, Suedisë, Zvicrës, Serbisë, Turqisë, Danimarkës, Sllovakisë dhe Rumanisë.

Në vazon e tretë ishin skuadrat e Israelit, Bullgarisë, Finlandës, Norvegjisë, Republikës së Irlandës, Skocisë, Irlandës së Veriut, Austrisë dhe Bosnje Hercegovinës.

Në vazon e katërt ishin Sllovenia, Letonia, Hungaria, Lituania, Bjellorusia, Belgjika, Uellsi, Maqedonia dhe Qiproja. Në vazon e pestë ishin Mali i Zi, Shqipëria, Estonia, Gjeorgjia, Moldavia, Islanda, Armenia, Kazakistani dhe Lihtenshtenji. Në vazon e gjashtë ishin Azerbajxhani, Luksenburgu, Malta, Ishujt Faroe, Andora dhe San Marino.

Pas hedhjes së shortit janë krijuar këto grupe kualifikuese si më poshtë:

Grupi A
1. Gjermania
2. Turqia
3. Austria
4. Belgjika
5. Kazakistani
6. Azerbajxhani

Grupi B
1.Rusia
2.Sllovakia
3. Irlanda
4. Maqedonia
5. Armenia
6. Andora

Grupi C
1.Italia
2.Serbia
3.Irlanda e Veriut
4.Sllovenia
5.Estonia
6.Ishujt Faroe

Grupi D
1.Franca
2.Rumania
3.Bosnja Hercegovina
4.Bjellorusia
5.Shqipwria
6.Luksenburgu

Grupi E
1.Holanda
2.Suedia
3.Finlanda
4.Hungaria
5.Moldavia
6.San Marino

Grupi F
1.Kroacia
2.Greqia
3.Israeli
4.Letonia
5.Gjeorgjia
6.Malta

Grupi G
1.Anglia
2. Zvicra
3. Bullgaria
4. Uellsi
5. Mali i Zi

Grupi H
1.Portugalia
2.Danimarka
3. Norvegjia
4. Qipro
5. Islanda

Grupi I
1.Spanja
2. Ccekia
3. Skocia
4. Lituania
5. Lihtenshtenji

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)