22 Maj 2018

Elting Dardania, Drita dhe Lidhja e Prizrenit fitues të Kupës se Kosovës

Prishtinë, 6 maj - Dje dhe sot, në palestrën e pingpongut të Pallatit të Rinisë dhe sporteve në Prishtinë, u organizua gara e ”Kupës së Republikës së Kosovës” për vitin 2018 në konkurrencën ekipore për Senior për meshkuj dhe femra si dhe për Junior.

Në kategorinë e juniorëve morën pjesë 6 ekipe. Ndeshje shumë interesante dhe e barabartë ishte ndeshja e të tetës së finales ndërmjet Ahmet Hoxhes dhe Shkollës që pas pesë setave përfundoi me 3:2 në seta për Shkollën. Në gjysmëfinalen e parë Lidhja e Prizrenit fitoi ndaj Shkollës me 3:0. Po ashtu edhe Vushtrria fitoi në gjysmëfinalen e dytë ndaj Hasan Prishtinës.

Në finale Kreshnik Mahmuti dhe Fatih Karabaxhaku ishin më të mirë se Aulon Bivolaku dhe Altin Muli duke fituar me 3:0, ndërsa në ndeshjen e tretë Blendi Hajdari pati punë më të vështirë ndaj Edona Shabanit ndaj të cilës fitoi me rezultat të ngushtë  3:2, e kështu Lidhja e Prizrenit mbrojti titullin nga viti i kaluar.

Në kategorinë e femrave u paraqitën vetëm dy klube, të cilat edhe zhvilluan ndeshjen finale, në të cilën lojtarët e Dritës vërtetuan epitetin e favoriteve. Në ndeshjen e parë Linda Zeqiri fitoi ndaj Shega Hashanit me 3:1, Alma Mehmeti fitoi 3:0 ndaj Jerina Rexhepit, e Hanife Zeqiri me 3:1 ndaj Alma Hoxhes, duke i siguruar titullin e kupës së Kosovës klubit të tyre.

Në kategorinë e meshkujve u paraqitën 7 klube, prej tyre 6 nga superliga dhe vetëm Dugagjini nga Liga e parë, për herë të parë pas shumë vitesh mungoi klubi i Prishtinës fitues i kupës nga viti i kaluar. Në të tetën e finales ndeshje e fortë u zhvillua ndërmjet Prizrenit dhe Sharrit që përfundoi me rezultat 3:1 për Prizrenin.

Në Gjysmë finalen e parë u takuan Elting Dardania dhe Ahmet Hoxha, që konsiderohej edhe finale para finales. Të gjitha ndeshjet ishin të barabarta por lojtarët nga Elting Dardania ishin më të suksesshëm, Rrahman Ademaj fitoi ndaj Yll Malokut me 3:1, e po ashtu edhe Milot Makolli ndaj Metor Shabanit e Jeton Oruqi ndaj Sylejman Çerkinit.

Gjysmëfinalja e dytë ndërmjet Lidhjes së Prizrenit dhe Prizrenit gati sa nuk u shndërrua në befasi. Lojtarët e rinj të Lidhjes së Prizrenit mirë e filluan ndeshjen duke avancuar 2:0, së pari Kreshnik Mahmuti ndaj Alimehmet Kaqanikut 3:0 e pastaj edhe Fatih Karabaxhaku ndaj Erxhan Karabaxhakut 3:0. Shpresën për Prizrenin e ktheu Veton Gota që fitoi ndaj Berkan Bajmakut me 3:1. Në ndeshjen e katërt Erxhan Karabaxhaku që përdorë mjaftë mirë gomën me ‘thera’ avancoi ndaj Kreshnik Mahmutit me 2:0 në seta, e dukej se ndeshja do të barazohej, por Kreshniku nuk u dorzua duke barazuar rezulatatin në 2:2, e pastaj në setin e fundit triumfoi me 12:10 e më këtë edhe dërgoi klubin në finale. 

Në finale lojtarët e Lidhjes së Prizrenit e filluan mirë ndeshjen, Kreshnik Mahmuti fitoi për herë të parë ndaj Milot Makollit me 3:1 në seta, barazoi Rrahman Ademaj duke fituar 3:0 ndaj Berkan Bajmakut. Përsëri Lidhjen në epërsi e vëri Fatih Karabaxhaku që fitoi ndaj Jeton Oruqit me 3:1 në një ndeshje me shumë poena atraktivë nga të dy lojtarët. Rrahman Ademaj përsëri barazoi rezultatin duke fituar kësaj radhe ndaj Kreshnik Mahmutit me 3:0. Fitoren Elting Dardanisë ja siguroj Milot Makolli që fitoi ndaj Berkan Bajmakut me 3:0.

Rezultatet Senior meshkuj

Elting Dardania vs Shkolla E-connect 3:0

Sharri vs Prizreni 1:3

Dugagjini vs Lidhja e Prizrenit 0:3

Ahmet Hoxha vs Elting Dardania 0:3

Prizreni  vs Lidhja e Prizrenit 1:3

Elting Dardania vs Lidhja e Prizrenit 3:2

Rezultatet Senior femra

Drita  vs Ahmet Hoxha  3:0 

Rezultatet Junior

Prishtina vs Vushtrria 0:3

Ahmet Hoxha vs Shkolla 2:3

Shkolla vs Lidhja e Prizrenit 0:3

Hasan Prishtina vs Vushtrria 0:3

Lidhja e Prizrenit  vs Vushtrria 3:0

 
 


Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Maj 2018 - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë komunën e Kaçanikut, ku do të takohet me kryetarin e Komunës, Besim Ilazi. (Zyra e kryetarit Ilazi, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Jusuf Gërvalla” në Biqec. (Objekti i shkollës në Biqec, ora 9:45)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën ”Sistemi Pensional në Kosovë: sfidat dhe mundësitë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të kampanjës “Drejtësia dhe biznesi” Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me përfaqësues nga KIESA dhe Oda Ekonomike Amerikane, do të takojnë bizneset nga rajoni i Mitrovicës. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilen do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit për PVF-të e Autoritetit të Aviacionit Civil, shqyrtimi i raportit të Auditimit për PVF-të e Organit Shqyrtues të Prokurimit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi, Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione, nesër, më 22 maj 2018, viziton Burgun e Dubravës, me rastin e shënimit të përvjetorit të masakrës së vitit 1999. (Dubravë​, ora 10:15)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën e mesme “Feriz Guri dhe Vëllezërit Qaka”. (Objekti i shkollës, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës publikon studimin “Bottleneck” me qëllim identifikimin e barrierave që pengojnë të bërit biznes në vendin tonë. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 11:00)

- Nënshkruhet memorandum bashkëpunimi mes MKRS-së dhe OJQ George Williams Youth Association in Kosovo me qëllim financimi në projektin “Qendra e edukimit jo-formal për rini” me lokacion në fshatin Pjetërshan në komunën e Gjakovës. (Ministria e Kultures, Rinise dhe Sportit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilen do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale, shqyrtimi i Projektligjit për Masat Mbrojtëse në Importe, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të 19-vjetorit të masakrës së Dubravës bëhen homazhe në nderim të burgosurve të vrarë në burgun e Dubravës nga forcat paramilitare serbe. (Dubravë, ora 11:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim futbollistët e FC Drita, të cilët të dielën u shpallën kampion. (Zyra e Kryetarit, objekti i ish-gjykatës, ora 12:00)

- Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në  Kosovë, Qemal Minxhozi viziton komunën e Dragashit, ku do të pritet nga kryetari i komunës, z. Shaban Shabani (Komuna e Dragashit, ora 12:30)

-  Ministri për Punë dhe Mirëqenie Sociale, Skender Reçica dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jetviq raportojn para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me implementimin e projektit për ndërtimin e shtëpive për komunitetin joshumicë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj do të vizitojë komunën e Vitisë, ku bashkë me kryetarin e komunës do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për realizimin e një projekti në fushën e mjedisit. (Objekti i komunës së Vitisë, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj bashkë me shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova dhe Ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, marrin pjesë më inaugurimin e rrugës Krushevë-Shishtavec, e financuar nga BE.. (Krushevë, Komuna Dragashit, ora 15:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova së bashku me autoritetet e Kosovës do të përurojnë rrugën e ndërtuar rishtas midis Krushevës dhe Shishtavecit, që lidh Kosovën dhe Shqipërinë, të financuar nga Bashkimi Evropian. (Vendkalimi kufitar mes fshtarave Krushevë dhe Shishtavec Komuna e Dragashit, ora 15:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it Xhejms Houp do të flasë me rastin e ceremonisë zyrtare që do të shënojë partneritetin me Cacttus Education. (Cacttus Education, rr. Bashkim Fehmiu. Arberia 3, BC2/11, nr. 4,  ora 16:45)

- Dega e OVL te UÇK-së në Kaçanik në bashkëpunim me SHIL, SHFD, institucionet komunale organizon orë përkujtimore me rastin e 19 të rënies heroike të dëshmorëve: Danush Kurtaj, Mejdi Dalloshi, Tefik Raka, Avdylgafurr Luma dhe Suad Brava, të rënë në Masakrën e Dubravës së Istogut me 22 maj ’99. (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, ora 17:00)

- Bëhen homazhe me rastin e 19 të rënies heroike të dëshmorëve të rënë në Masakrën e Dubravës së Istogut me 22 maj ’99. (Varrezat e dëshmorëve dhe martirëve, ora 18:30)