30 Shtator 2022

Dybala largohet pas 7 vitesh nga Juventus

Torino, 22 mars - Paulo Dibala nuk do të rinovojë kontratën me Juventusin. Sulmuesi argjentinas ka vendosur që të largohet në fundin e sezonit aktual, duke mbyllur kështu eksperiencën 7-vjeçare me fanellën bardhezi.

Drejtori ekzekutiv i torinezëve, Maurizio Arrivabene tha se Dibala nuk është në qendër të projektit për të ardhmen, kjo e ndikuar edhe nga ardhja e sulmuesit Vlahoviç gjatë merkatos së janarit.

28-vjeçari duket se nuk është bindur nga oferta e dhënë nga italianët, që do të humbasin kështu një xhevahir si argjentinasi me parametra zero.

Shumë skuadra janë në garë për të firmosur me Dibalën. Inter, Totenhem, Barcelona dhe Atletiko e Madridit kanë shfaqur interes për shërbimet e tij. “Los Colçoneros” shikojnë tek ish-lojtari i Palermos zëvendësuesin e sulmuesit kryesor, Luis Suarez.

 Në favor të spanjollëve është fakti se trajneri Simeone e ka pëlqyer talentin e patriotit të tij prej vitesh.

Divorci me Dibalën është një tjetër largim me peshë nga Juventusi pas Kristiano Ronaldos një vit më parë. Që prej vitit 2015, ku erdhi në Torino, sulmuesi argjentinas ka shënuar 113 gola në 283 ndeshje në të gjithë garat, duke fituar 5 kampionate të Seria A, katër kupa Italie dhe po aq Superkupa kombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30