03 Mars 2021

Drogba fundos Arsenalin, Çelsi rikthehet kryesues

Londër, 8 shkurt - Blutë e Londrës mposhtën 2-0 Arsenalin në derbin londinez duke u rikthyer në krye të Premier Ligës dhe njëkohësisht duke i dhënë një goditje të fortë “Topçinjve” në luftën për titull.

Skuadra e Karlo Ançelotit mbylli gjithçka që në pjesën e parë, kur Didier Drogba shënoi dy herë në portën e Almunias (8’ dhe 23’). Kaq për t’u shënuar në këtë sfidë dhe megjithë përpjekjet e Arsenalit për të gjetur rrugën e rrjetës, përballja në “Stamford Bridge” i pa vendasit triumfues.

Me këtë tripikësh Çelsi rikthehet në krye tëkampionatit anglez, duke ruajtur distancën prej dy pikësh nga Mançester Junajtid i vendit të dytë. Duket se ky do të jetë dueli që do të na shoqërojë deri në takimin e fundit, sepse me formën që po kalojnë, asnjëri nga ekipet duket se nuk ka ndërmend të lëshojë pe.

Pas javës së 25-të Blutë kanë 58 pikë, dy më tepër se “Djajtë e kuq”. Ndërkohë që Arsenali është një hap më prapa dhe tashmë e sheh veten shtatë pikë larg vendit të dytë dhe nëntë nga vendi i parë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)