19 Shkurt 2018

Cristiano Ronaldo rrëmben trofeun si lojtari më i mirë i vitit

Londër, 23 tetor - Sonte në Londër, Cristiano Ronaldo fitoi çmimin e FIFA-s si lojtar i vitit 2017.  Sulmuesi portugez rrëmbeu trofeun e vitit duke lënë pas Lionel Messi-n e Barcelonës dhe Neymar të Paris St-Germain-it.

Në sezonin e kaluar, Ronaldo ndihmoi Real Madridit të fitojë trofe në Ligën e Kampioneve dhe La Liga të Spanjës.

Lieke Martens e Barcelonës dhe Holandës fitoi çmimin e lojtares më të mirë të vitit, ndërsa Zinedine Zidane mori çmimin e trajnerit më të mirë, ndërsa Sarina Wiegman nga Holanda është nderuar si trajnerja më e mirë e vitit.

Votimi u realizua nga kapitenët dhe trajnerët e ekipeve kombëtare, gazetarët dhe për herë të parë nga tifozët në internet. (

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shkurt 2018  - Pjesëmarrësit e konferencës Ndërkombëtare e Pan Europa-Kosova zhvillojnë një vizitë në Katedralën e re “Nëna Terezë”. (Objekti i Katedralës, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Bruno Questel, përfaqësues zyrtar i Presidentit të Francës, Emmanuel Macron. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Presidenti Thaçi pret në takim ministrin e Punëve te Jashtme te Bangladeshit , Shahriar Alam. (Kabineti i presidentit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 12:00)

- Ndihmës Administratorin e USAID-it për Evropë dhe Evroazi, Brock Bierma takohet me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Zyra e Presidentit, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Shkrimtari Stan Lee i njohur edhe si zevendes president dhe publicist i kompanisë Marvel dhe i cili eshte bashkëkrijues i heronjve të filmave, Spider-Man, Hulk, Doctor Strange, Fantastic Four, Iron Man, Thor, Daredevil, etj, kesaj radhe vjen me tregimin mbi heroin e ri T’Challa si mbret dhe Panterë e Zezë ne filmin “Black Panther” -aksion, aventurë, fantastiko-shkencor. (Kino ABC, ora 15:15)

- Presidenti Thaçi pret në takim Senatorin Ron Johnson. (Kabineti i presidentit, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret senatorin amerikan Ron Johnson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje, ndryshim orari, ora 14:30)