12 Prill 2021

Blatter pezullohet nga futbolli për 6 vjet e tetë muaj

Gjenevë, 24 mars - Ish-presidenti i Federatës Botërore të Futbollit (FIFA), Sepp Blatter është pezulluar nga futbolli për 6 vite e tetë muaj për shkak të keqpërdorimit të pozitës.

Sipas vendimit të Komitetit të Etikës së FIFA-s, Blatter u gjobit me një milion franga zvicerane (903 mijë euro) dhe iu shqiptua dënimi që të mos merret me futboll për 6 vjet e tetë muaj.

Përveç kësaj, Jerome Valcke, i cili ishte sekretari i përgjithshëm i FIFA-s gjatë mandatit të Blatter, gjithashtu mori të njëjtën dënim.

FIFA informoi Blatter dhe Valcke për vendimet e marra. Megjithatë, që vendimet të jenë të zbatueshme, dënimet e mëparshme për parregullsi nga dy ish-udhëheqësit duhet të plotësohen.

Prandaj, dënimi për Blatter do të hyjë në fuqi pas tetorit të vitit 2021 ndërsa për Valcke pas tetorit të vitit 2025.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)