03 Mars 2021

Barsa dhe Messi të nominuar për “Oskarin” sportiv

Barcelonë, 12 shkurt - Sezoni i shkëlqyer i Barcelonës në vitin 2009, ka renditur këtë skuadër midis kandidatëve për kategorinë prestigjioze “Lauratët”, në kategorinë “Ekipi më i mirë i vitit”.


Ky çmim ndahet që nga viti 2000. Barcelona për të fituar këtë çmim do të duhet të fitoj konkurrencën e ekipit të Formula 1, “Brown GP”, ekipin kombëtar të femrave të Gjermanisë në futboll (pesë herë rresht kampion i Evropës), ekipin e basketbollit në NBA, LA Lakers, Nju Jork Yankiys në bejsboll dhe ekipin kombëtar të Afrikës së Jugut në ragbi.
 
Edhe futbollisti i Barcelonës, Lionel Messi i cili gjatë vitit që lamë pas u shpall si futbollisti më i mirë në botë, është ndër të nominuarit në kategorinë “sportist i vitit”. 


Në garë për këtë çmim do jenë edhe Kenenisa Bekele (atletikë) Husain Bolt (atletikë), Albert Kontador (çiklizëm), Roxher Federer (tenis) dhe Valentino Rossi (Moto GP). Ceremonia e dhënies së çmimeve do të mbahet me 10 mars në Abu Dabi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)