26 Shkurt 2021

Barcelona ul pagat e lojtarëve për shkak të koronavirusit

Barcelonë, 27 mars - Barcelona do të ul pagat e lojtarëve të saj për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Klubi spanjoll të enjten vonë njoftoi se Bordi ekzekutiv ka vendosur të pezullojë përkohësisht kontratat e lojtarëve, gjë që çon në një "ulje proporcionale të shpërblimit të parashikuar në kontratat përkatëse".

Kontratat e lojtarëve do të mbeten të paprekura gjatë pezullimit. Punëdhënësit në Spanjë lejohen të ulin kostot e punës, ndërsa garantojnë se punëtorët do të kthehen në punë pasi të përmirësohen kushtet.

Klubi theksoi se nuk kishte vendosur se sa do të ulen pagat.

Barcelona është klubi i parë i ligës spanjolle që paralajmëroi uljen e pagave.

Në sezonin 2018-19, Barcelona njoftoi se pagat e lojtarëve për ekipet e saj sportive llogariten 671 milionë euro, nga 973 milionë eurot e saj në shpenzime. Barcelona mbulon skuadra në basketboll, hendboll dhe sporte të tjera më të vogla, por skuadra e saj e futbollit merr pjesën më të madhe të kostove të pagave.

Liga spanjolle pezulloi kampionatin dy javë më parë për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)