30 Shtator 2022

Agim Tahiraj zgjedhet kryetar i Shoqatës së Gjyqtarëve të Boksit

Prishtinë, 6 mars - Federata e Boksit e Kosovës, përkatesisht Shoqata e gjyqtarëve të boksit mbajti seminarin dhe kollokfiumin për gjyqtarë si dhe seminare për delegatë dhe mjek sportive në të cilën ishin prezent 15 pjesemarres.

Gjatë këtij takimi njëherit u mbajt dhe kuvendi i rregullt dhe zgjedhor i Shoqatës së Gjyqtarëve të Boksit ku kryetari i deritashëm Latif Demolli për shkak të postit të ri i emëruar nga muaji gushtë sekretar i përgjithshem i FboxK dha dorëheqje nga posti i kryetarit të shoqates së gjyqtarëve.

Kryetar i ri i Shoqatës së Gjyqtarëve të Boksit u zgjodh Agim Tahiraj, ndërsa sekretar Luan Krasniqi.

Para fillimit të sezonit pranveror të garave në boks shoqata e gjyqtarëve mban seminarin dhe kollokfiumin për gjyqtarë te boksit që te jenë sa me të aftë për gjykimin real dhe drejtimin e meqeve gjatë sezonit pranveror.

Ky seminar ishte me rëndesi për arsye të ndryshimit te disa rregullave teknike në boks dhe ndryshimi i disa vendimeve te gjyqtarëve.

Ligjerues për gjyqtar ishin gjyqtarët me licencë ndërkombëtare AIBA,  Latif Demolli, ndërsa tema kryesore të këtij seminari ishin ”Ndryshimet e disa rregullave në poentim dhe ndryshimi dhe plotësimi i disa rregullave teknike në bokse”, ”Lendimi i dyanshëm i boksierëve në ring, nderprerje e duelit.

Sylejman Voca  informoi mbi punen e delegatit para fillimit te meqit dhe deri me përfundimin e meqit dhe kompetencat e tyre si dhe ndryshimi i kategorive të boksiereve. Përpos Sylejman Vocës nga delegatet ishin Nadir Shllaku dhe Fadil Syla.

Ky seminar ishte i mirëseardhur për gjyqtarë, delegatë e mjek sportive për arsye të njohjes së ndryshimeve dhe plotsimeve me te reja nga rregullat teknike të IBA-së.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30