19 Tetor 2018

Adidas Telstar 18 aprovuar nga FIFA si topi zyrtar për Kupën e Botës "Rusia 2018"

Gjenevë, 3 qershor - Topi zyrtar për Kupën Botërore 2018 në Rusi u aprovua pas një sërë provave shkencore rigoroze në Zvicër, si shembull i shquar në material dhe në fizikën e aplikuar, shpalli të shtunën laboratori Federal i Zvicrës për Shkencën dhe Teknologjinë e Materialeve (EMPA).

EMPA ka kaluar në provë topat zyrtarë të futbollit për FIFA-n për 22 vjetë dhe jo çdo top mund të kalojë provën.

Adidas Telstar 18 është zbuluar nga FIFA si topi zyrtar i ndeshjeve për Kupën e Botës të vitit 2018 që do ta mbahet në Rusi 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 tetor 2018

- Oda e Fizioterapeutëve të Kosovë organizon ditë e dytë të Kongresit e I-rë Ndërkombëtar të  Fizioterapisë në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës mirëpret një ekspozitë me titull "Studio Alix: një shekull fotografi të Pireneve", e propozuar nga shoqata franceze "Écrits de lumière". (Aleanca Franceze në Prishtinë, rruga Lah Nimani, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, merr pjesë në vënien e gurthemelit të Qendrës së Banimit Social në Malishevë. (Lagjja Mirëdita në Malishevë, ora 14:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban nesër (e shtune) takim me strukturat drejtuese të degëve të Nismës në Malishevë, Suharekë dhe Rahovec. (Restaurant Bimi 3 në Malishevë, ora 15:00)

- Kuratori i ekspozitës, fotografi francez Loïc Chauvin, specialist i fotografisë shqiptare, do të organizojë një masterclass rreth historisë së fotografisë shqiptare për studentët dhe fotografët. (Kino Armata, ora 16:00)

- Në edicionin e Festivalit Ballkanik të pjekjes dhe promovimit të rakisë, 'Rakia Fest', mbahet tribunë shkencore 'Rakia si mundësi e rritjes se mireqenjes se ekonomive familjare në viset e pasura me pemë. Investimet në funksion të joshjes së popu tës rurale për prodhimin artizanal të rakisë'. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)