22 Prill 2021

10 golashënuesit e Kupës së Botës

Botë, 25 mars - Kur kanë mbetur edhe 78 ditë nga Kampionati Botëror në Afrikën e Jugut, le t’i hedhim një sy listës së dhjetë golashënuesve më të mirë të Kupës së Botës në vite. 10) Teofilo Cubillas (Peru) – 10 gola (1970, 1978, 1982).

Cubillas është futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave për kombëtaren e tij. Ai udhëhoqi Perunë drejt çerekfinales në Kupën e Botës 1970. Gjithashtu, sulmuesi peruan mbahet mend për golin e mrekullueshëm që i shënoi Skocisë në vitin 1978.

9) Geri Lineker (Angli) – 10 gola (1986, 1990)
Lineker ishte golashënuesi më i mirë i Kupës së Botës në vitin 1986, ku realizoi gjashtë gola. Në Kampionatin Botëror të vitit 1990 sulmuesi anglez shënoi katër gola.

8) Gabriel Batistuta (Argjentinë) – 10 gola (1994, 1998, 2002)
Ish-sulmuesi argjentinas i Fiorentinës, Romës dhe Interit shënoi gjithsej dhjetë gola në tri Botërorë rresht: 1994, 1998 dhe 2002.

7) Helmut Rahn (Gjermania Perëndimore) – 10 gola (1954, 1958)
Rahn njihet për dy golat e shënuar në finalen e vitit 1954 kundër Hungarisë dhe gjithashtu shkëlqeu në kampionatin e atij sezoni në Suedi. Dhjetë golat në Botëror ai i shënoi në nëntë ndeshje gjithsej.

6) Jurgen Klinsman (Gjermani) – 11 gola (1990, 1994, 1998)
Klinsman ishte një sulmues tipik, i cili shënoi gjithsej 11 gola në tre kampionbate radhazi (1990, 1994 dhe 1998) dhe krijoi një bashkëpunim të shkëlqyer me partnerin e sulmit, Rudi Voller.

5) Sandor Kocsis (Hungari) – 11 gola (1954)
Ai luajti vetëm në një Kupë Bote, atë të vitit 1954, por ishte lojtari vendimtar i Hungarisë në atë Botëror me 11 gola, duke e udhëhequr kombnëtaren e tij drejt finales së humbur me Gjermaninë Perëndimore. Kjo ishte e vetmja ndeshje ku sulmuesi hungarez nuk shënoi.

4) Pele (Brazil) – 12 gola (1958, 1962, 1966, 1970)
“Mbreti” hyri në skenë që në moshën 17-vjecare në Kupën e Botës të vitit 1958 në Suedi, duke shënuar dy gola në finale kundër vendit organizator. Pele shënoi sërish në finale pas 12 vitesh kundër Italisë, ndeshje e cila përfundoi 4-1 për Brazilin.

3) Justin Fontaine (Francë) – 13 gola (1958)
Ashtu si Kocsis, sulmuesi francez luajti vetëm në një Boteror. Por akoma edhe sot, rekordi i tij prej 13 golash në një Botëror vazhdon të mbetet i pathyer.

2) Gerd Myler (Gjermania Perëndimore) – 14 gola (1970, 1974)
Myler është cilësuar si sulmuesi më i rezikshëm brenda zonës së rreptësisë. Ai realizoi dhjetë gola për Gjermaninë Perëndimore në Kupën e Botës në 1970, kurse katër vjet më pas shënoi katër gola.

1) Ronaldo (Brazil) – 15 gola (1994, 1998, 2002, 2006)
“Fenomeni” shpërtheu në Kupën e Botës 2002, ku realizoi tetë gola, përfshirë dy në finalen me Gjermaninë dhe e udhëhoqi Brazilin drejt suksesit të pestë në histori.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)