19 Korrik 2018

Vdekjet në vendin e punës pasojë e moszbatimit të ligjit të punës

Prishtinë, 4 korrik - Nënkryetarja Fatmire Kollçaku në konferencë për media adresoi problemet e rënda që lidhen me sigurinë në punë të punëtorëve në Kosovë.

Rasti i fundit ku humbi jetën në vendin e punës në mënyrë tragjike një i mitur në Prizren  e çon në 7 numrin e punëtorëve të vdekur në vend të punës këtë vit.

Mungesa e sigurisë në punë vjen si rezultat direkt i moszbatimit të ligjit të punës që obligon së pari insitucionet e vendit pastaj edhe vet ndërmarrjet për t’i siguruar punëtorit kushtet që ai mbrojnë jetën, shëndetin dhe dinjitetin.

“Nga janari i këtij viti 7 persona e kanë humbur jetën në vendin e tyre të punës. Rasti i fundit, që është edhe rasti më i rëndë që ka ndodhur, është ai në fabrikën e stiroporit në fshatin Mushnikovë të Prizrenit ku humbi jetën një i ri 17 vjeçar. Secili nga këto raste paraqet shkelje të dispozitave ligjore që rregullojnë të drejtat e punëtorëve në lidhje me sigurinë dhe shëndetin në punë”, tha Fatmire Kollçaku.

Inspektoriati i Punës dhe ndërmarrjet janë të obliguar t’ia sigurojnë punëtorit në punë, që nga udhëzimet dhe trajnimet, identifikimi dhe vlerësimi i rreziqeve dhe deri te marrja e masave mbrojtëse.

Inspektoriati i Punës dhe punëdhënësi duhet të ndërmarrin një sërë hapash për parandalimin e këtyre rasteve në vend të punës:

    Përkrahja dhe rritja e numrit të shkollave profesionale
    Trajnime të vazhdueshme nga ana e punëdhënësit për punëtorët e pakualifikuar
    Zbatimi i ligjit për siguri dhe shëndet në punë
    Krijimi i regjistrit të aksidenteve në punë dhe të sëmundjeve profesionale

Lëvizja VETËVENDOSJE! do ta ngre shqetësimin edhe përbrenda institucioneve të vendit siç është Kuvendi i Republikës së Kosovës për të kërkuar përgjegjësi dhe hapa konkret drejt përmirësimit të kushteve në punë dhe zbatimin e ligjit të punës.

Në vendin tonë humbja e jetës në punë nuk është në formën e "aksidentit në punë". Kushtet në të cilat punohet sidomos në sektorin e ndërtimit dhe industrisë por jo vetëm përbëjnë dhe parakushtet për humbjen e jetës së punëtorit ose të dëmtimit të shëndetit pakthyeshëm.

Vdekjet e punëtorëve tanë janë kronika të paralajmëruara shumë herët. Por qeveria që kemi aktualisht përqëdrimin themelor i ka pagat e saj jo masat mbrojtëse të punëtorëve apo shtresave më të rrezikuara.

Ministri i punës dhe mirëqënies sociale bashkë me Kryeministrin këtë fillim muaji morën dhjetra mijëra euro pagë me rritje dhe retroaktive. Ndërsa djali 17 vjeçar nga Prizreni humbi trupin e jetën tragjikisht duke u përpjekur të mblidhte pak para për studime.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Korrik 2018  - Në Universitetin “Kadri Zeka ” në Gjilan mbahen provimet pranuese. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporti, Kujtim Gashi merr pjesë në vendosjen e gurthemelit të Pishinës Olimpike në në Prizren, investim i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Palestra Sportive “Sezai Surroi” Prizren, ora 10:30)

- Nisin punimet për ndërtimin e rrugës  në fshatin historik - turistik Belle. (Kilometri i-të  përgjatë rrugës në grykën e Deçanit  afër hotel Kalaja, ora 10:00)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën për media (Ndërtesa e Kuvendit, para sallës C301, ora 13:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e MPJ-së, ora ora 13:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe menaxheri i Bankës Botërore për Kosovën Marco Mantovanelli nënshkruajn marrëveshje për financimin e projektit të Ekonomisë Digjitale në Kosovë në vlerë prej  20.7 milion euro. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z. Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov mbajn konferencë për media do të mbahet. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 14:00)

- Në përkujdesjen e Komunës së Deçanit Kryetarit, Bashkim Ramosaj në bashkëpunim më zyrën e diasporës organizohet hapja e  panairit - verorë  2018. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)

- Asociacioni i Agjencive për Zhvillim Rajonal organizon ceremoninë përmbyllëse të dhënies së Granteve. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Rritja e vetëdijës mbi migrimin, refugjatët dhe viktimat e konfliktit, si dhe eksplorimi i kulturës dhe identitetit përmes artit publik, bisedave dhe tregimeve, janë karakteristikat kryesore të ngjarjes 'Arti i Migrimit' që do të mbahet në Prishtinë. (Miqt Pub pranë Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)