07 Gusht 2020

Thaçi bën thirrje për anarki, dëshiron të fut në konflikt qytetarët me policinë

Prishtinë, 23 mars - Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu i ka reaguar Presidentit Hashim Thaçi i cili u beri thirrje qytetarëve të mos respektojnë vendimin e qeverisë, thirrje kjo e cila realisht fut në konflikt qytetarët dhe policinë.

 "Ai që ka përdhosur Kushtetutën pothuajse në secilin NEN të saj, del e flet për Kushtetutën!"

"Sipas asaj që kuptova, Presidenti do që qytetarët të futen në konflikt me policinë. Ai bëri thirrje për anarki", ka thënë Haxhiu.

Kjo sipas saj është e papranueshme e sidomos kur kjo vjen nga Presidenti. Ky President duhet të largohet.

Haxhiu konsideron se vendimi është i ligjshëm dhe në përputhje me masat kufizuese pra kundër përhapjes së virusit corona dhe për ruajtjen e shëndetit dhe jetës së qytetarëve!

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Gusht 2020

 - Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës shqyrton planin operativ te punës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:30)

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora