26 Shkurt 2021

SH.H poston në facebook video duke gjuajtur me armë policia i bastisë shtëpinë

Pejë, 15 janar - Policia e Kosovës ka njoftuar se Stacioni Policor nc Deçan, Ñ‘shtÑ‘ informuar se njÑ‘ qytetar nÑ‘ fshatin Prekolluk-Deçan, me 1 janar ka postuar njÑ‘ incizim ne rrjetet sociale duke shtÑ‘nÑ‘ ne ajÑ‘r me dy pistoleta.

Pas një pune operativo-hetimore hetuesit e Stacionit Policor në Deçan kanÑ‘ identifikuar tÑ‘ dyshuarin i cili dyshohet se me datën 01.01.2021 rreth orës 00:05 kishte shtÑ‘nÑ‘ ne ajër me dy pistoleta nÑ‘ oborrin e tij dhe se këtë veprime kishte incizuar dhe postuar nÑ‘ rrjete sociale.

NdÑ‘rkaq dje nÑ‘ fshatin Prekolluk-Deçan, hetuesit kanÑ‘ kryer një kontroll ne shtëpinë e tÑ‘ dyshuarit: SH. H. i lindur me 1986

 Tek i dyshuari janë gjetur dhe janë konfiskuar: një PistoletÑ‘ XDM-9, dy karikator i sÑ‘ njejtÑ‘s armÑ‘ dhe njëzet e dy fishekÑ‘ cal. 9x 19 mm, një PistoletÑ‘ Ekol me gas njÑ‘ karikator i sÑ‘ njejtÑ‘s arme dhe tetÑ‘ fishekÑ‘.
    
 I dyshuari nuk Ñ‘shtÑ‘ arrestuar pasi qÑ‘ i njejti gjindet jashtÑ‘ shtetit, nÑ‘ koordinim tÑ‘ plotÑ‘ me Prokurorin e shtetit Ñ‘shtÑ‘ iniciuar rasti “Përdorim i armës apo mjetit te rrezikshëm” dhe “mbajtje ne pronësi ose kontroll posedim te pa autorizuar te armës”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)