23 Janar 2020

RrGK reagon kundër ri-viktimizimit të grave që përjetojnë dhunë në familje

Prishtinë, 5 dhjetor - Bazuar në gjetjet e hulumtimeve të realizuara nga Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK), shpesh herë është vënë re se gjyqtarët, prokurorët, përfaqësuesit e Qendrave për Punë Sociale si dhe zyrtarët policor, gjatë trajtimit të rasteve të dhunës në familje, kanë tendencë të fajësojnë viktimën, apo të provojnë ta bëjnë pajtimin e familjes, madje edhe kur të gjitha provat dëshmojnë për dhunë me pasoja të rënda fizike dhe emocionale.

Ngjashëm ka ndodhur edhe në rastin e raportuar sot, më 5 dhjetor, në një artikull të Kallxo.com, ku tregohet se pas monitorimit të seancës nga gazetarët, ishin vërejtur shkelje të rregullave të Kodit të Procedurës Penale.

Në këtë rast, Gjykata e Gjilanit- dega në Viti, kishte ballafaquar viktimën e dhunës në familje me burrin e saj, i cili e kishte ushtruar dhunën.

Si pasojë e kësaj dhune të përjetuar, gruaja në fjalë kishte marrë lëndime, për të cilat i është nevojitur kujdesi mjekësor.

Pasi që i biri i tyre kishte dashur ta dërgojë viktimën në shërbim mjekësor për trajtim, ushtruesi i dhunës e kishte ndaluar, duke ushtruar dhunë edhe ndaj tij. Ushtruesi i dhunës, sipas atikullit në fjalë është major në Forcat e Sigurisë së Kosovës (FSK).

Sipas po të njejtit burim, pohohet se për të dyshuarin prokuroria kishte kërkuar paraburgimin prej 30 ditësh, mirëpo në gjykatore ishte ftuar viktima “e cila në një rast të paprecedent në drejtësi kishte kërkuar që burri i saj të mos burgosej”, me qëllim të zbutjes së situatës, rrejdhimisht edhe të dënimit.

Poashtu, sipas Kallxo.com, të cilët që nga fillimi kishin përcjellur këtë rast, u tha se gjyqtari i këtij rasti Nexhat Aliu, kishte cekur se “…ne nuk e kemi thirrë [viktimën]. E ka pas një seancë përpara për dhunë në familje, ne nuk i kemi dërguar as ftesë, ka dashtë me ardh, ka dashtë me prezantu edhe ka prezantu, por ne nuk i kemi dërgu ftesë”, ndërsa më vonë kishte deklaruar se “ajo është gruaja e tij dhe ne nuk jemi me shkatërru familje, jemi për me u mundu me arritë që ata me qenë bashkë prapë”.

RrGK pajtohet me përfundimin e Kallxo.com ku thuhet se “edhe përkundër deklaratave të gjykatësit, Kodi i Procedurës Penale ka paraparë rregulla strikte ku personat e paautorizuar nuk lejohen të marrin pjesë në seancë të paraburgimit, përfshirë edhe viktimat”. Kështu, si rrjedhojë, gjykata është dashur të veprojë sipas detyrës dhe dispozitave ligjore, pa marrë parasysh dëshirën e viktimës për të marrë pjesë në seancë.

Tutje, RrGK ri-kujton prokurorinë në Gjilan, por edhe kudo në Kosovë, që sipas Kodit Penal të Kosovës, parashihet ndjekje në rastet e dhunës në familje, veçanërisht kur ka krime që përfshijnë lëndime të lehta e të rënda trupore, kushte të ngjashme me skllavërinë, punën e detyruar, përdhunimin dhe sulmin seksual kur kryhet në marrëdhënie familjare.

Në mes të disa rrethanave rënduese të cilat do të duhej të shoqëronin vendimin në këtë rast, sipas Nenit 70 të KPK-së, duhet të merret parasysh edhe fakti se ushtruesi i dhunës është pjesëtar i FSK-së.

Kjo sipas kodit penal të Kosovës, do të duhej të merrej si rrethanë rënduese sipas Nenit 70, pika 2.9, dhe jo t’i lehtësohen procedurat gjyqësore të dyshuarit siç është rasti aktualisht.

RrGK bën thirrje që Gjykata Themelore në Gjilan- dega në Viti, ta trajtojë këtë rast sipas kornizës ligjore në fuqi, si dhe sërish u bënë thirrje organeve të drejtësisë të qëndrojnë prapa detyrave dhe obligimeve ligjore e të mos shkaktojnë ri-viktimizim dhe pajtim ndërmjet personave që janë rrezik i lartë dhe viktimave të dhunës së tyre.

Tendecat e tilla për pajtim, ka ndodhur që të dërgojnë në fatalitet për jetët e grave dhe vajzave, andaj duhet kujdes i shtuar dhe vlerësim i mirëfilltë i rrezikut në rastet e dhunës ndaj grave.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2020 - Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2020. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Eliza Hoxha dhe asambleisiti i komunës së Prishtinës, Leutrim Retkoceri, do të mbajnë konferencë për media lidhur me situaten rreth liqenit të Badovcit. (Zyret e Degës së PDK-së, afër stadiumit dhe ambasadës kroate, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës, ora 11:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa pret në takim të dërguarin e posaçëm të ShBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadorin Richard Grenell. (Mediet mund të marrin pamje në fillim të takimit, ora 11:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane organizon sesionin e diskutimit me Ndihmës Asistentin e Sekretarit të Departamentit të Shtetit, Jorgan K. Andrews, Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Promovohet partneriteti në mes të Kolegjit Iliria dhe Swiss UMEF University. (Kolegji Iliria, ora 12:00) 

-  Zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-ve Jorgen Andrews do të marrë pjesë në ceremoninë e dhurimit te donacionit në Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ku Byroja për Çështje ndërkombëtare të narkotikëve dhe zbatimit të ligjit pajisje me vlerë rreth 100,000.00 dollarë. (Shërbimi Korrektues in Kosovës, Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ora 14:00)

- Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon ceremoninë e diplomimit të studentëve. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 14:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Suharekës. (Shkolla e Mesme Profesionale "Abdyl Rama" në Shirokë, ora 14:30)

- Bëhet lansimi i platformës digjitale për pjesëmarrje të publikut, projekt ky i cili është realizuar në Komunën e Prizrenit, me financim të OSBE-së dhe e implementuar nga ana e kompanisë Appdec. (Shtëpia e Bardhë, ora 15:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2019” për Kosovën i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, ora 18:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të zhvillojë darkë pune me të Dërguarin e Posaçëm të Presidentit Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadorin Richard Grenell. (Restoranti “Renaissance” në Prishtinë, ora 19:30)