16 Korrik 2018

Prokuroria Speciale me aktakuza ndaj ministrit Pal Lekaj

Prishtinë, 13 prill - Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj ish-kryetarit të Komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, i cili aktualisht është ministër i Infrastrukturës në Qeverinë e Kosovës.

Ai dyshohet për shpërdorim të pozitës zyrtare në kohën sa ishte kryetar i Komunës së Gjakovës.

Edhe vitin e kaluar Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës kishte ngritur aktakuzë kundër ish kryetarit të komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, dhe dy personave tjerë të dyshuar për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar.

Të akuzuarit dyshohet se na bashkëkryerje, gjatë muajit mars të vitit 2012, duke kontribuar esencialisht në raport me njëri tjetrin dhe duke shfrytëzuar detyrat apo autoritetin zyrtar kanë tejkaluar kompetencat dhe autorizimet e tyre më qëllim që të përfitojnë çfarëdo dobie për vete apo personin tjetër, që t’i shkaktojnë  dëm Komunës dhe banorëve të saj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Korrik 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Zëvendës-Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për çështjen e Parandalimit të Konflikteve, Pete Marocco. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetem pamje) 

- Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë organizon lansimin e programit për financimin e NVM-ve dhe bizneseve fillestare Start-up. (Innovation Center Kosovo, Rr. “Rexhep Mala” 28 A, ora 11:00)