17 Janar 2019

Policia e Kosovës fillon fushatën njëmujore kundër trafikimit me njerëz

Prishtinë, 18 tetor - Policia e Kosovës ka njoftuar se Drejtoria për Hetimin e  Trafikimit me Njerëz (DHTQNj), sot në shënim të Ditës Evropiane Kundër Trafikimit me Njerëz, ka filluar fushatën njëmujore  kundër trafikimit me njerëz.

DHTQNJ në  partneritet me ICITAP-in dhe IOM-in, ka bërë  shtypjen e kartelave me indikatorë/tregues  të hershëm të identifikimit të viktimave të trafikimit. Pranimi i këtyre kartelave është bërë nga Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, Rashit Qalaj, i cili edhe ka mbajtur fjalim në hapjen e kësaj kampanje që është mbajtur në objektin e Qeverisë së RKS-së, ku ka paraqitur trendin e trafikimit, angazhimin e PK-së shifrat statistikore, rezultatet dhe përkushtimin e PK-së në parandalimin dhe luftimin e kësaj dukurie.  

Kartelat janë fokusuar në trendët/problematikat aktuale në Kosovë: shfrytëzim seksual i viktimave të trafikimit, shfrytëzimi i viktimave  për punë të detyruar dhe shfrytëzim për kërkim lëmoshe, si dhe indikatorët për identifikim të viktimave në pikat kufitare.

Këto kartela do të shpërndahen tek të gjithë zyrtarët policorë e në veçanti në pikat kufitare si material informues/parandalues, përkatësisht do të bëhet shpërndarja edhe në komunitetet ku problemi i  trafikimit/keqpërdorimit të viktimave ka tendencë të jetë më i shfaqur.

Në kuadër të kësaj fushate , në përkrahje të ICITAP-it dhe INL-së është duke u punuar në përmirësimin e kushteve teknike në Dhomat e Intervistimit (dhomave miqësore) të viktimave të trafikimit në pesë rajone të PK-së. Dhomat e intervistimit janë duke u pajisur me kamera të montuara dhe mobile që do të plotësojë një standard për trajtim të viktimave të trafikimit.

Po ashtu në  partneritet me OSBE-në janë hartuar dhe shtypur edhe doracakë njoftues me indikatorë, se si të mbrohemi nga trafikimi, ku këta doracakë do t’iu shpërndahen studentëve  dhe grupeve tjera gjatë debateve dhe tryezave që do të mbahen gjatë kësaj fushate njëmujore.

DHTQNJ-ja në bashkëpunim me FRONTEX-in dhe projekti IPA II është duke mbajtur edhe trajnimin për hetimin e trafikimit me njerëz, ku pjesëmarrës janë zyrtarë të policisë kufitare. Po ashtu trajnime për zyrtarët policorë që trajtojnë rastet e tilla po mbahen me ndihmën e KMOP-it.

Të gjitha këto aktivitete bëhen  për të ngritur  vetëdijen e popullatës dhe grupeve të cenueshme në parandalimin dhe rritjen e referimit të rasteve kur dyshohet se dikush po shfrytëzohet për trafikim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2019 - Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe te Shtatorja e Gjergj Kastriotit Skënderbeut, me rastin e 550 vjetorit të vdekjes. (Shtatorja e heroit Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Prishtinë, ora 9:00)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e komunës së Malishevës. (Gjimnazi “Hamdi Berisha” në Malishevë, ora 9:15)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe udhëheqësi i Divizionit për Slloveninë, Kroacinë, dhe Ballkanin Perëndimor në Bankën Evropiane për Investime Matteo Rivellini nënshkruaj Marrëveshje Grant për Mbështetje të Projektit për Ndërtimin e Autostradës Kijevë-Zahaq. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 9:30)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët në çerdhen e komunës së Malishevës. (Objekti i çerdhes në Malishevë, ora 9:45)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon takim pune me përfaqësuesit e Odës Ekonomike Gjermane. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të publikojë raportin mbi gjendjen e strehimoreve për viktimat e dhunës në familje në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:15)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e shkollës fillore “Ganimete Tërbeshi” në Astrazub të komunës së Malishevës. (Astrazub, ora 10:40)

- Administrata Tatimore e Kosovës nesër do të shënoj 19 vjetorit të themelimit të saj. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Mbahet takimi i përbashkët në mes kryetarit të Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri dhe Kryeshefit Ekzekutiv të KRU"Hidromorava" Muhamet Suliqi, du do të zyrtarizohet Njësitit për Implementimin e Projektit - Impiantit dhe Kolektorëve  për ujëra të zeza. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e 19-vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguese, ish ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të bëjë hapjen zyrtare të Zyrës për programin “Evropa Kreative Kosovë”. (Biblioteka Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Nën organizimin e Grupit Parlamentar të LDK-së dhe Kryetarit të Komunës së Pejës Gazmend Muhaxherit në 17 vjetorin e vrasjes, organizohen homazhe në nderim të jetës dhe veprës së ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Tek varrezat e fshatit Zahaq të Pejës, ora 12:00)

- Në 37 vjetorin vrasjes së heronjve të kombit Jusuf e Bardhosh Gërvalla, Grupi Parlamentar i LDK-së, në nderim të jetës dhe veprës së tyre do të vendos kurora lulesh tek varrezat e heronjve. (Fshati Dubovik në Deçan, ora 12:30) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Komisionerin Evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e organizuar me rastin e përmbylljes së aktiviteteve në 550 vjetorin e Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Sheshi 21, ora 18:00)

- Dega e LDK-së në Pejë do të bëjë ndezjen e qirinjve në vendin e vrasjes te ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Lagja “Fidanishte” në Pej, ora 19:50)