15 Gusht 2020

Policia arreston një person për mbajtje të armës’ dhe ‘Shkaktim të rrezikut’

Pejë, 1 korrik - Policia e Kosovës ka njoftuar se sot rreth orÑ‘s 03:30 Stacioni Policor Istog, Ñ‘shtÑ‘ informuar se ne fshatin Orroberd-Istog, kishte të shtëna me armë zjarri, nga njÑ‘ person i dyshuar i cili kishte shtÑ‘nÑ‘ disa herÑ‘ nÑ‘ drejtim tÑ‘ disa personave tÑ‘ cilÑ‘t ishin duke qëndruar nÑ‘ njÑ‘ lokal.

Njësitet relevante tÑ‘ Stacionit Policor Istog menjëherë iu kanë përgjigjur vendit tÑ‘ ngjarjÑ‘s, Ñ‘shtÑ‘ berÑ‘ sigurimi i vendngjarjes, nga viktimat e rastit tÑ‘ cilÑ‘t nuk kanÑ‘ pÑ‘suar lëndime Ñ‘shtÑ‘ kuptuar se i dyshuari se pari ka qëndruar me viktimat dhe pas njÑ‘ fjalosje ne mes veti i dyshuari ka shkuar nÑ‘ shtëpi ka marrÑ‘ armÑ‘n dhe ka shti nÑ‘ drejtim tÑ‘ viktimave.

Njësitet Policore kanë arritur ta arrestojnë personin e dyshuar: F.M. i lindur me 1988.

Policia e Kosovës nÑ‘ koordinim me Prokurorin e shtetit, kanÑ‘ bastisur shtëpinë e tÑ‘ dyshuarit, dhe gjatÑ‘ bastisjÑ‘s është gjetur dhe konfiskuar arma (pistoleta) ‘Vzor’  kal. 7.65 mm, njÑ‘ (1) karikator i sÑ‘ njejtÑ‘s arme dhe njÑ‘ (1) fishek kal. 7.65mm.  Personi i dyshuar është intervistuar dhe me vendim tÑ‘ Prokurorit tÑ‘ shtetit personi i dyshuar Ñ‘shtÑ‘ dërguar nÑ‘ ndalim prej 48- orÑ‘sh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Gusht 2020

Me rastin e 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj - Komandant Petriti, Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon aktivitete përkujtimore.

10:00 - Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

10:30 - Homazhe tek vendi i rënies në Nashec

11:00 - Homazhe tek monumenti i Lirisë

11:30 - Dhënia vullnetare e gjakut në repartin e transfuzionit të gjakut në Spitalin Rajonal të Prizrenit.

Për shkak të distancës nga qyteti, për këtë aktivitet do të ketë transport të organizuar nga ana e Komunës. Nisja do të bëhet në ora 9:15 nga Shtëpia e Bardhë.