18 Janar 2019

Ministri Gashi mori pjesë në ceremoninë e shënimit të “Ditës së Paqes”

Prishtinë, 12 qershor  - Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, z. Bejtush Gashi, mori pjesë në ceremoninë e shënimit të 12 qershorit, “Ditës së Paqes”, të mbajtur në Bulevardin “Nëna Terezë” në Prishtinë.

Gjatë kësaj ceremonie, të organizuar nga Ministria e Forcave të Sigurisë, nën emër të Kryeministrit të Republikës së Kosovës, z. Ramush Haradinaj, u zbulua Memoriali për ushtarët e KFOR-it të rënë në detyrë gjatë viteve në Kosovë.

Qëllimi i këtij Memoriali është që të shprehë falënderimin e popullit dhe Qeverisë së Kosovës për të gjithë ushtarët e KFOR-it të cilët humbën jetën derisa shërbenin në Kosovë që nga viti 1999.


Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)