12 Gusht 2020

Mhahet konferenca e parë e bashkëpunimit civil dhe ushtarak te KFOR-it

Prishtinë, 14 janar - Ekspertët e bashkëpunimit civil dhe ushtarak (CIMIC) u takuan në shtabin qendror të KFOR-it, Forcën Ndërkombëtare të udhëhequr nga NATO.

Qëllimi i konferencës, i organizuar dhe i drejtuar nga KFOR-i, ishte të lehtësojë dhe koordinojë marrëdhëniet midis Organizatave Ndërkombëtare, Organizatave Joqeveritare dhe KFOR-it, për të përmirësuar zhvillimin social dhe ekonomik të Kosovës.

Në fjalën e tij hyrëse Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Michele RISI nënvizoi sesi “zhvillimi dhe siguria janë dy fytyrat e të njëjtës medalje.”

Përmes implementimit të projekteve të bashkëpunimit civilo-ushtarak, ndihmës dhe donacioneve, KFOR-i kontribuon në përpjekjen e përgjithshme ndërkombëtare që synon mbështetjen e institucioneve dhe komuniteteve të Kosovës, me fokus të veçantë në arsim dhe shëndetësi.

Në vitin 2019 KFOR-i dhe kombet që kontribuojnë me trupa ndanë një buxhet prej 370000 € në 140 nisma ndihmëse.

KFOR-i vazhdon të mbështesë zhvillimin e një Kosove të qëndrueshme dhe paqësore, duke kryer misionin e saj për të siguruar një të ardhme më të mirë.

Për këtë arsye, përmes projekteve të CIMIC-ut dhe donacioneve, KFOR-i do të vazhdojë t’i dedikojë përpjekjet e tij në mbështetje të çdo iniciative që mund të përmirësojë të ardhmen e popullatës, në veçanti për brezin e ri.
 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)