26 Shkurt 2021

Menaxhimi i Integruar i Kufirit prioritet për sektorin e sigurisë

Prishtinë, 23 nëntor - Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, z. Yildiray Bayram, priti në takim  z.Alan Willson, këshilltar i lartë për Menaxhimin e Integruar të Kufirit në EULEX, z.Musa Gashi, u.d. drejtor i Operatives dhe Kufirit, znj.Shpresa Kusari, përfaqësuese nga programi i Ambasadës Amerikane EXBS, z.Samedin Mehmeti, u.d drejtor i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, z. Shaban Guda, drejtor i Departamentit për Kufi në PK, dhe z. Dukagjin Zefaj. 

Gjatë këtij takimi u diskutuan çështje lidhur sigurinë e kufirit, gjendjen aktuale të funksionimit të Qendrës Kombëtare për Menaxhim të Kufirit, sfidave, të arriturave dhe bashkërendimit ndërmjet mekanizmave të Menaxhimit të Integruar të Kufirit (MIK).

Me këtë rast, zëvendësministri Bayram i cili njëherazi është edhe Koordinator Nacional për MIK, vuri theksin në përkushtimin e MPB-së për përmbushjen e rolit dhe mandatit në përkrahjen e pa rezervë për autoritetet e përfshira në kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit si dhe rritjen e  bashkëpunimin dhe bashkërendimin në sferën e MIK-ut. 

Gjithashtu, ai potencoi avancimin e bashkëpunimit me autoritetet e zbatimit të ligjit si vendore ashtu edhe ndërkombëtare, avancimin e sistemeve të vendosura në QKMK dhe kufi, shkëmbimin në kohë reale të informatave, inteligjencën dhe hetimet e përbashkëta, shfrytëzimin e bazave të dhënave ndërmjet autoriteteve dhe mekanizmin që bashkërendon këto aktivitete 24/7, që është QKMK e cila është e vendosur në objektin e MPB-së.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)