29 Shkurt 2020

Kroacia premton vazhdimin e përkrahjes për FSK

Prishtinë, 13 shkurt - Ambasadorja e Kroacisë në Kosovë, Daniela Barishiq, gjatë një takimi sot me ministrin e Mbrojtjes Anton Quni, ka konfirmuar vazhdimin e mbështetjes së shtetit kroat për Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Barishiq tha se Kroacia si një vend mik i Kosovës, sikur edhe deri më tash, do të vazhdojë të ndihmojë dhe mbështesë Ministrinë e Mbrojtjes dhe FSK-në në të gjitha fushat dhe komponentet e tyre, në mënyrë që të përmbushë me sukses të plotë synimet e tyre, respektivisht procesin e tranzicionit sipas planit përkatës.

Ndërsa, ministri Quni ka informuar diplomaten kroate me procesin e implementimit të Planit Gjithpërfshirës të Tranzicionit duke ritheksuar se ky proces do të realizohet në transparencë të plotë dhe përputhje me kornizën kohore të planifikuar si dhe në bashkëpunim dhe koordinim të plotë me vendet partnere.

Ai e ka vlerësuar të rëndësishme realizimin e aftësive dhe kapaciteteve operacionale të ndërveprueshme me forcat aleate të vendeve partnere dhe anëtare të NATO-s siç është edhe Kroacia me forcat e armatosura të saj.

Ministri Quni dhe ambasadorja Barishiq gjatë këtij takimi u dakorduan për intensifikimin e mëtejmë të bashkëpunimit bilateral në funksion të integrimit të Kosovës në mekanizmat ndërkombëtarë të sigurisë dhe mbrojtjes për garantimin e paqes dhe sigurisë rajonale dhe më gjerë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 shkurt 2020 - Drejtoria e Shëndetësisë së bashku me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, do të ofrojnë kontrolle të përgjithshme mjekësore pa pagesë për sëmundje të traktit urinar ku me pas do të ketë prononcim për media nga drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës për Seniorë “Adem Jashari”. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet Kuvendi i Punës i Federatës i Basketbollit i Kosovës (FBK). (Hotel International Prishtina & SPA, ora 10:00)

- Qendra e Levizjes në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Lëvizjes në Arbëri, ora 11:00)

Anibar International Animation Festival organizon bashkëlexim dhe diskutim në Klubin e Kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. (Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë ora 12:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse për Garën Kombëtare për Kitarë, ku do të shpallen rezultatet dhe fituesit që do ta përfaqësojnë Kosovën në Garën Ndërkombëtare që do të mbahet në Qershor 2020, në Monheim në Gjermani. (Amfiteatri i Pallatit të Rinisë, ora 18:00)