23 Shkurt 2019

Komuna dhe Policia shpërndajnë fletushka për fëmijët lëmoshëkërkues

Prishtinë, 5 korrik - Komuna e Prishtinës bashkë me Policinë e Kosovës organizojnë aktivitet me qëllim të vetëdijesimit të qytetarëve lidhur me fëmijët që kërkojnë lëmoshë në rrugë dhe ata që bëjnë punë të rënda.

Grupi punues ka përgatitur një fletushkë me pasojat e këtyre dukurive, e cila do të fillojë të shpërndahet sot tek semaforët afër Katedrales.

Se fundmi Policia e Kosovës në një plani operativ te quajtur "Identifikimi i fëmijëve në situatë rruge si viktima të mundshme të trafikimit" realizuar gjatë muajit Qershor në gjithë  territorin e Republikës së Kosovës ka identifikuar 86 fëmijë lëmoshëkërkues.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2019 - Mbahet kampionati ekipor në pingpong Liga e Parë e Meshkujve. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL të UÇK-së, organizojnë mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media për çështjen e Lumbardhit në të cilën flasin nënkryetarja Fatmire Kollçaku dhe anëtari i Kryesisë në Pejë Taulant Kelmendi. (Takimi me gazetarë bëhet tek hotel "Dukagjini", ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e varrimit të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 13:00)