25 Shkurt 2020

KMDLNJ kërkon hetime për vdekjen e të paraburgosurit në Pejë

Prishtinë, 28 gusht - Sipas informatave të Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) sot në ora 7.15 në Qendrën e Paraburgimit në Pejë është gjetur pa shenja jete i paraburgosuri B.Gj. i lindur me 26.02.1067 në Klinë i cili në Q.P. ka ardhur me 14.06. 2019 me ç’rast i është hapur dosja mjekësore.

Pas ardhjes në Qendrën e Paraburgimit në Pejë ai nuk ka kërkuar asnjëherë ndihmën e mjhekut sikur që nuk ka përdorur asnjë lloj terapie.

Në momentin e pranimit i matren të gjithë parametrat vital të cilat dalin të jenë brenda normave .

Gjatë anamnrzës i paraburgosuri, tash i ndjeri B.Gj. nuk jep të dhëna të ketë qenë i hospitalizuar më heret apo se është opruar.

Më datë 28.08.2019 informohen se është varur në banjon e dhomës dhe se nuk tregon shenja jete gjatë kontrollit të menjëhershëm dhe gjatë përpjekjeve për reanimim kardiopulmonar.

Në ndërkohë është informuar Spitali Rajonal në Pejë përkatësisht Shërbimi i Emergjencës e që e konstaton vdekjen në ora 7.20.

KMDLNj kërkon që për rastin në fjalë të bëhen hetime nëse ka arsye tjera rrethanore që kanë ndikuar në vetvrasjen e të paraburgosurit B.Gj.

KMDLNj konstaton se Qendra e Paraburgimit në Pejë ka ndërmarrë të gjitha veprimet e parapara n[ mënyrë që të shpëtojë jetën e të paraburgosurit por se ka qenë e pamundur t’i ndihmohet.

Sipas raporteve të KMDLNj –së, i paraburgosuri B. Gj. Nuk ka treguar asnjë indikacion se ka prirje për vetvrasje andaj në rastin konkret nuk janë zbatuar masat e kontrollit, kujdesit dhe mbikëqyrjes së shtuar siç veprohet në rastet e tilla .

Pasi i paraburgosuri B.Gj. ka qenë në pritje të ekstradimit  për në SH.B.A. i dyshuar për një vrasje në Miçigen ndoshta ky ekstradim mund edhe të jetë arsye që i paraburgosuri të vetvritet dhe për këtë arsye kërkon hetim të shpejt dhe caktim të përgjegjësisë eventuale nëse për këtë sigurohen prova.

Realisht, është e pamundur të sigurohen kushte 100% për parandalimin e vetvrasjeve në burgjet e Kosovës aq më parë që kjo dukuri është e theksuar në të gjitha burgjet edhe në vendet më demokratike aq më parë që historia shëndetësore e të paraburgosurit B. Gj.

Nuk përmabanë asnjë të dhënë paralajmëruese që tregon prirjen për vetvrasje, vetlëndim apo rrezikim të personave të tjerë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 shkurt 2020 - Ministri i MPBAP-së, Agim Veliu do ta vizitojë Policinë i cili do të pritet nga drejtori i Përgjithshëm i PK-së, Rashit Qalaj. (Drejtoria e Përgjithshëm, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencë të jashtëzakonshme për media për të shprehur shqetësimin lidhur me trajtimin e rasteve ku fëmijët janë viktima të formave të abuzimit dhe dhunës seksuale. (Ambientet e organizatës Forumi për Iniciativa Qytetare në lagjen Pejton, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Vendi: (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Demokracia Plus dhe Qendra për Avokim dhe Kulturë Demokratike në bashkëpunim me programin e USAID për Fuqizim të Sistemit të Drejtësisë organizojnë konferencën në cilën do të shpalosen rezultatet e Anketës me përdoruesit e shërbimeve të gjykatave. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i MPBAP-së, Agim Veliu do ta vizitojë Kampinë e policisë “Vrella“ Sllatinë. (Kampi Vrella në Sllatinë, ora 10:45)

- Konstituohet Komisioni për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës dhe Shoqata e të Burgosurve Politik organizojnë hapjen e ekspozitës "Kujtesa e Kosovës, portrete të Adem Demaqit në pikturë dhe fotografi". (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- ADMOVERE e mbështetur nga KFOS promovon raportin "Gjendja në Fakultetin e Gjeoshkencave të Universitetit të Mitrovicës". (Hapësirat e rektoratit të UMIB-it në Mitrovicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike mban diskutim lidhur me detyrat me prioritet dhe organizimin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim delegatin Apostolik të Vatikanit për Kosovë, Jean Marie Speich. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:30 - vetëm pamje)

- Anibar Festivali Ndërkombetar i Animacionit organizon shfaqjen e filmave nga java e Kinematografisë afrikane. (Kinema Jusuf Gërvalla, 13:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim delegacionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00  - vetëm pamje)

- Ipeshkvia e Prizrenit organizon meshën e shenjtë kushtuar e Imzot Nikë Prelës në 24 vjetorin e kalimit në amshim. (Katedralja “Nëna Terezë”, nga ora 16:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, së bashku me kryetarin e Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, do të mbajnë konferencë të përbashkët për media, lidhur me çështjen e riorganizimit të procesit mësimor në komunën e Kamenicës.  (MAShTI, ora 16:00

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e ekspozitës Infrared: Additions. (Rr. Henrik Bariq, nr 5,  Shtatëmbëdhjetë, Prishtinë, ora 18:00)