30 Maj 2020

Grupi i Aktivistëve: Marsh kundër vrasjeve institucionale

Fushë Kosovë, 19 korrik - Grupi i Aktivistëve ka bërë të ditur së sot do të organizojë një marrsh protestues kundër siç e kanë quajtuar ata vrasjeve institucionale.
 
Sistemi i drejtësisë në Kosovë sipas tyre po dështon të mbrojë qytetarët nga kriminelët, nga vetë institucionet dhe racizmi i tyre .

"Rastet e përdhunimeve të cilat po raportohen në polici nuk po adresohen dhe si pasojë e racizmit sistematik të rrënjosur në këto institucione qytetarët e Kosovës po vriten."

"Qytetarët e republikës së Kosovës është duke i vrarë vetë ky shtet racist", thekson grupi i aktivisteve.

Vrasja e fundit e 11 vjeçarit, të përdhunuar disa herë  dhe i vrarë nga një kriminel i dyshuar 20 vjeçar është një nga rastet e tmerrshme që shpërfaqin shpërfilljen që institucionet e drejtësisë e kanë ndaj krimit e që po i bënë bashkëpunëtorë ata.

Ky rast, i raportuar në janar e që përfundoi në vrasje pas neglizhimit të vazhdueshëm institucional po po e bënë çdo herë e më të pasigurtë shoqërinë në të cilën jetojmë.

"Rastet e këtilla të injorimit, diskriminimit dhe racizmit institucional nuk duhet lejuar të bëhen norma! Policia dhe prokuroria duhet të japin llogari për këtë krim! Andaj, ju ftojmë që të premtën duke filluar nga ora 14:00 të ngrihemi të gjithë në protestë para policisë në Fushë Kosovë dhe të mos lejojmë që përdhunimet e vrasjet të fshihen brenda mureve të këtyre institucioneve që më së paku po na mbrojnë", thekson grupi i aktivisteve.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Maj 2020

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet preliminare nga monitorimi i aktiviteteve të prokurimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë kohës së pandemisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)