23 Janar 2020

Gjykata Themelorë në Ferizaj, merr çmimin Gjykata më Transparente në Kosovë

Prishtinë, 12 dhjetor - Gjykata Themelore në Ferizaj, përkatësisht kryetari i kësaj Gjykate Bashkim Hyseni, ka pranuar çmimin Gjykata më Transparente në Kosovë - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të aktgjykimeve, e ndarë gjatë konferencës për transparencën e Gjyqësorit e cila po organizohet nga BIRN dhe lëvizja FOL, me mbështetjen e programit të USAID – JSSP.

Kryetari i kësaj Gjykate Bashkim Hyseni pas pranimit të çmimit, para të pranishmëve deklaroi se ky çmim i dedikohet të gjithë stafit të gjykatës së Ferizajt.

“Kjo reflekton më së miri angazhimin dhe përpjekjet tona në përditshmëri për të arritur që Gjykatat tona të jenë gjykata tërësisht të hapura për publikun, dhe që në rrugëtimin tonë të bëjmë që gjykatat kosovare të jenë në tërësi ekuivalente sa i përket transparencës me gjykatat e unionit evropian. Ky çmim i dedikohet të gjithë stafit, e në veçanti zyrës për informim që kanë qenë të përkushtuar çdo ditë maksimalisht që të arrihet ky standard i arritur”, deklaroi Hyseni.

Nga statistikat e publikuara me këtë rast lidhur me aktgjykimet e publikuara në ueb portalin gjyqësor, Gjykata Themelorë në Ferizaj, ka të publikuara 1.245 aktgjykime, ndërsa gjyqtari me më së shumti aktgjykime të publikuara është Fitore Daci – Krivanjeva po ashtu gjyqtare e Gjykatës Themelore në Ferizaj.

Gjatë kësaj konference, u tha se Gjykatat në tërësi deri në prill të vitit 2019 kanë publikuar 10.186 aktgjykime, ndërsa deri më 15 nëntor 2019 janë publikuar 6.611 aktgjykime apo 1.020 për muaj. Tri gjykatat të cilat prijnë më numrin e aktgjykimeve të publikuara janë: Gjykata Themelore e Ferizajt me 1.245; Gjykata e Apelit me 1.176, si dhe Gjykata Themelore në Prizren me 1.056.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2020 - Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2020. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Eliza Hoxha dhe asambleisiti i komunës së Prishtinës, Leutrim Retkoceri, do të mbajnë konferencë për media lidhur me situaten rreth liqenit të Badovcit. (Zyret e Degës së PDK-së, afër stadiumit dhe ambasadës kroate, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës, ora 11:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa pret në takim të dërguarin e posaçëm të ShBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadorin Richard Grenell. (Mediet mund të marrin pamje në fillim të takimit, ora 11:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane organizon sesionin e diskutimit me Ndihmës Asistentin e Sekretarit të Departamentit të Shtetit, Jorgan K. Andrews, Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Promovohet partneriteti në mes të Kolegjit Iliria dhe Swiss UMEF University. (Kolegji Iliria, ora 12:00) 

-  Zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-ve Jorgen Andrews do të marrë pjesë në ceremoninë e dhurimit te donacionit në Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ku Byroja për Çështje ndërkombëtare të narkotikëve dhe zbatimit të ligjit pajisje me vlerë rreth 100,000.00 dollarë. (Shërbimi Korrektues in Kosovës, Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ora 14:00)

- Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon ceremoninë e diplomimit të studentëve. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 14:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Suharekës. (Shkolla e Mesme Profesionale "Abdyl Rama" në Shirokë, ora 14:30)

- Bëhet lansimi i platformës digjitale për pjesëmarrje të publikut, projekt ky i cili është realizuar në Komunën e Prizrenit, me financim të OSBE-së dhe e implementuar nga ana e kompanisë Appdec. (Shtëpia e Bardhë, ora 15:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2019” për Kosovën i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, ora 18:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të zhvillojë darkë pune me të Dërguarin e Posaçëm të Presidentit Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadorin Richard Grenell. (Restoranti “Renaissance” në Prishtinë, ora 19:30)