07 Prill 2020

FSK nis për Shqipëri ekspertë për vlerësimin e objekteve të dëmtuara nga tërmeti

Prishtinë, 28 nëntor - Me kërkesë të qeverisë shqiptare dhe  me vendim të Presidentit  të Republikës së Kosovës Hashim Thaqi,  me urdhër të komandantit të FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Ramës, sot është nisur një grup i ekspertëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, për vlerësimin e  shkallës së dëmtimit të banesave dhe objekteve tjera nga dëmtimet e termeteve që kanë goditur Shqipërinë këto ditë.

 

Ky kontigjent është vazhdimësi e misionit  të Njësive të specializuara të Gardës Kombëtare të FSK-së, qe u kanë bashkuar operacioneve të kërkim-shpëtimit  që nga momentet e para pas goditjeve të tërmetit shkatërrues në Shqipëri.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Prill 2020 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. (Qendra Operative Emergjente tek kampusi i shkollave të mesme, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli viziton Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në komunën e Ferizajt. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli takohet me një grup biznesmenësh nga Ferizaj. (Ndërtesa e re e Komunës se Ferizajt, ora 12:00)

- Sindikata e Pavaur e Sektorit Privat të Kosovës mban takimi me ministrin e financave Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Ministrisë së Financave, ora 13:30)