02 Korrik 2020

Forca e NATO-s në Kosovë - KFOR me shef të ri të Shtabit

Prishtinë, 24 qershor - Gjeneral brigadieri i Ushtrisë amerikane Larry Henry është Shefi i ri i Shtabit të Forcës së Kosovës.

Ai mori përsipër detyrën nga Brigadieri Gjeneral Shawn A. Harris i Gardës Kombëtare të SHBA-së.

Ceremonia u zhvillua në shtabin e përgjithshëm të operacionit të drejtuar nga NATO në Kosovë dhe u kryesua nga Gjeneral Major Michele Risi, Komandanti XXIV i KFOR-it, me pjesëmarrjen e Ambasadorit Amerikan Philip S. Kosnett dhe të gjithë krerëve të KFOR-it dhe përfaqësuesve të lartë kombëtarë.

Gjenerali Henry, një oficer me shumë përvojë i cili shërbeu në detyra të ndryshme operative, shprehu përkushtimin e tij për të vazhduar punën e shokut, paraardhësit të tij në fushën e misionit të KFOR-it për të kontribuar në një mjedis të qetë dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, ndërsa mbështet procesi i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës.

Gjenerali Harris kujtoi arritjet operacionale të KFOR-it gjatë mandatit të tij 1-vjeçar, veçanërisht në përgjigjen ndaj kërcënimit të paparë të COVID19, dhe theksoi rëndësinë e ndërtimit të marrëdhënieve të forta dhe të qëndrueshme çdo ditë brenda KFOR-it dhe jashtë me Angazhimet e Liderëve kryesorë.

Në fjalimin e tij të fundit, Gjeneral Risi përshëndeti ngrohtësisht Shefin e Shtabit të 19-të të KFOR-it dhe falënderoi gjeneralin Harris për udhëheqjen e tij të jashtëzakonshme dhe kontributin e madh në operacion, e arritur falë një prejardhjeje të gjerë që e përgatiti atë të drejtojë një staf të vërtetë shumëkombësh dhe të sigurojë gjykim të shëndoshë dhe këshilla të mira kur duheshin vendime të vështira.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e dytë e rregullt për vitin 2020 e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Salla e Kuvendit të Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Inaugurohen zyrat të reja të Bankës Qendrore të Kosovës në të cilen do të merr pjesë edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Tek ish-zyrat e Komunës së Prishtinës që gjenden mes objektit të BQK-së dhe parkingut nëntokësor tek Hotel Grandi, ora 10:00)

- Nataliya Apostolova, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së në Kosovë do t’i dorëzojë Ministrisë së Shëndetësisë 6,000 komplete testimi për COVID-19, 90 shtretër spitalorë, mbi 67,000 maska të frymëmarrjes dhe pajisje të tjera mjekësore në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream në facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Gjilanit ku do te takohet me kryetarin Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 10:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri vizitojnë stadiumin e qytetit në Gjilan si dhe vendosin gur-themelin e stadiumit ndihmës. (Gjilan, ora 11:00)
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Iniciativa për Progres me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, do të mbajnë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik: “E drejta për ujë, peng i prokurimit: Analizë e tenderit maratonik për ujësjellës në Komunën e Dragashit”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, përfaqësuar nga Ambasada Britanike, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi për të siguruar emërime profesionale të udhëheqësve të institucioneve dhe organeve publike, nëpërmes proceseve të drejta dhe transparente të rekrutimit. (Holli i Kuvendit të Kosovës​, ora 12:00)

- SKOPI Studentor organizon aksion simbolik për të treguar realitetin e krijuar nga emërimet e fundit të Qeverisë së Republikës së Kosovës në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës. (Para ndërtesës së Ministrisë së Arsimit, ora 12:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në nënshkrimin e Memorandum Bashkëpunimit me Ambasadën Britanike për pozitat e larta drejtuese. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- IKD dhe INPO mbajnë konferencë për medie, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik “E drejta për ujë, peng i prokurimit”. (Hotel “Sirius”, ora 14:30)

- Me rastin e Ditës Botërore të Gazetarëve të Sportit, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka ftuar të gjithë gazetarët e sportit, në takim me për të diskutuar mbarëvatjen e sportit në vendin tonë si dhe sfidat me të cilat ballafaqohet sporti dhe gazetarët sportivë. (Kabineti i Ministres së MKRS-së, ora 15:15)