26 Shkurt 2021

“Flaka e Janarit 2021” sivjet i dedikohet heroit Kadri Zeka

Gjilan, 11 janar - Me homazhe te shtatorja e Rexhep Malës e Nuhi Berishës dhe me vizitën në kazermën e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), sot në Gjilan, ka nisur rrugëtimin e tij manifestimi kulturor kombëtar “Flaka e Janarit 2021”, që sivjet mbahet për të 30-tën here me radhë. 

Edicioni i sivjetëm i “Flaka 2021” që si manifestim mbahet në nderim e kujtim të heronjve, dëshmorëve dhe martirëve të kombit, nëpër të gjitha periudhat kohore, i dedikohet heroit Kadri Zeka. 

Në hapje të manifestimit, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i  shoqëruar nga delegacioni komunal, ka bërë homazhe dhe ka vendosur lule te shtatorja e Rexhep Malës e Nuhi Berishës, në qendër të qytetit.

Më pas, delegacioni komunal, i prirë nga kryesuesja e Kuvendit, Shpresë Kurteshi – Emini ka vizituar kazermën e FSK-së në Gjilan, ku në emër të kryetarit të Komunës, ajo ka përgëzuar FSK-në për angazhimin e saj në përmbushje të misionit si ushtri e Kosovës.

Kurteshi Emini tha se sot në këtë ditë të shënuar, në këtë institucion të rëndësishëm kanë biseduar edhe për angazhimet që ka FSK-ja ka në kryerjen e detyrave të parapara, edhe në mbrojte të shtetit tonë.

Ajo ka falënderuar po ashtu edhe familjet e dëshmorëve që ishin bashkë me ta në vizitë këtij institucioni të rëndësishëm të shtetit.

Kurteshi – Emini tha se sot po ashtu shënohet edhe 37-vjetori i rënies së Rexhep Malës e Nuhi Berishës, veprimtarë këta të çështjes kombëtare që dhanë kontribut meritor për çlirimin e vendit  dhe për lirinë që po e gëzojmë sot.

Ajo shtoi se “Flaka e Janarit” është një manifestim që ka për qëllim t’i nderojë heronjtë, dëshmorët, veprimtarët tanë që nga koha  e lavdishme e Skënderbeut e deri te historia më e re e Kosovës.

Kurteshi - Emini tha se do të ketë aktivitete të ngjeshura përgjatë periudhës sa zgjatë ky manifestim, i cili për shkak të pandemisë, do të zhvillohet në përputhje me rregullat e parapara, aq sa do të lejojnë kushtet për praninë qytetare, porse organizatori, në këtë rast DKRS-ja sigurisht se do të ofrojë edhe transmetime direkte të aktiviteteve.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)