04 Tetor 2022

Ficxherald, viziton të enjten Kosovën

Prishtinë, 16 shkurt - Komandanti i forcave të bashkuara aleate të NATO-s, Mark Ficxherald, do të vizitojë Kosovën, ditën e enjte.

Ficxherald do të takohet me autoritetet kosovare, por edhe komandantin e KFOR-it, Markus Bentler, për të diskutuar rreth pakësimit të ri të trupave të NATO-s, në Kosovë.

Dy muaj më parë, gjatë vizitës së tij në Beograd, admirali amerikan, lajmëroi se trupat e KFOR-it do të pakësohen, deri në 4 500, brenda një periudhe të shkurtër.

Ficxherald ka sqaruar, se përgjegjësitë e paqeruajtësve të NATO-s, do të merren gradualisht nga FSK-ja, Policia e Kosovës dhe 2500 policët e EULEKS-it.

Forcat e Përbashkëta të Aleancës-Napoli është komandë ushtarke e NATO-s. Komandanti i KFP Napoli -Napoli I raporton Komandantit Suprem të Aleancës për Europë (SACEUR) pranë Shtabit Qendror Suprem të Forcave të Alenacës-Evropë, në Casteau, të Belgjkës.

Si Komandant i Komandës së Forcave të Përbashkëta të Aleancës-Napoli, Admirali Fitzgerald aktualisht mban përgjegjësinë operative për misionet e NATO-s në Ballkan, Irak dhe Mesdhe. Këtë detyrë ai e mori më 30 Nëntor 2007. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)