04 Gusht 2020

Arrestohet një person i dyshuar për veprën penale ‘vjedhje të rëndë’

Pejë, 3 korrik - Policia e Kosovës, konkretisht nën Stacioni Policor në Vitomiricë-Pejë, ka pranuar informatë nga viktima se ne fshatin Treboviq-Pejë, iu është vjedhur motoçikleta nga një objekt përcjllës i shtëpisë se tij.

Njësiti i Hetimeve pranë Stacionit Policor në Pejë, pas një pune intensive operativo-hetimore ka arritur të identifikoj rrjedhimisht të arrestoj të dyshuarin: N.A. i lindur me 1986.
       
Tek i  dyshuari në një fushë është gjetur motoçikleta që i është vjedhur viktimës, përpos saj në të njëjtin lokacion janë gjetur edhe nëntë (9) copë, shtëpiza të kompjuterevë të cilat i dyshuari dyshohet se i ka vjedhur në një tjetër lokacion.

Me urdhër të Prokurorit të shtetit, i dyshuari pas intervistimit ndalohet për 48- orë, ndërsa motoçikleta dhe shtëpizat iu janë kthyer pronareve legjitim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. (Salla e seancave plenare, ora 9:00)

 

- Riccardo Serri, Ushtrues i Detyrës së Shefit të Zyrës së BE-së në Kosovë do të dorëzojë 30 Ventilatorë të ICU, 200 Pulse Oximeters dhe 20 makina elektrokardiografike Ministrisë së Shëndetësisë në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream on facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Mbahet takimi konsultativ rreth procesit për përgatitjen e programit të reformave në ekonomi 2021 - 2023. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 38, ora 13:30)