25 Shtator 2022

Arrestohet 1 person i dyshuar për veprën penale “Vrasje në Tentativë”

Pejë,  gusht - Më datë 8 gusht rreth orës 14:40, Policia është informuar për njÑ‘  rrahje nÑ‘ fshatin Shaptej –Deçan.

Policia menjëherë ka dalë në vendngjarje, aty është informuar se dy (2) persona nga i njëjti fshat (tÑ‘ mitur), janë rrahur mes veti, dhe si pasojë e rrahjes njëri Ñ‘shtÑ‘ dërguar nÑ‘ emergjencë për tretman mjekësor.

Sipas viktimÑ‘s deri sa ishte duke qëndruar nÑ‘ njÑ‘ lokal afÑ‘r shtÑ‘pisÑ‘ se tij, i dyshuari ka ardhur dhe fillimisht e ka provokuar e mÑ‘ pas e ka grushtuar dhe ne njÑ‘ moment ka filluar ta godas me mjet tÑ‘ mprehtë (brisk) viktimën.

I dyshuari ёshtё larguar nga vendi i ngjarjёs ne drejtim tё panjohur.

Pas njÑ‘ pune operativo-hetimore, Ñ‘shtÑ‘ arrestuar i dyshuari, i njëjti pas intervistimit me vendim tÑ‘ Prokurorit tÑ‘ shtetit ndalohet pÑ‘r 24 orÑ‘.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)