03 Mars 2021

Arrestohen tre persona për vjedhje

Pejë, 25 dhjetor - Policia e Kosovës ka bërë të ditur se Stacioni Policor në Pejë ka pranuar një informacion se në fshatin Vitomiricë- Pejë, ka ndodhur një rast Vjedhje e Rëndë.

Sipas ankuesit iu janë vjedhur dymbëdhjetë (12) dritare në vlerë prej një mijë e dyqind (1200) euro.

Njësiti i Hetimeve pranë Stacionit Policor në Pejë, pas një pune intensive operativo-hetimore ka arritur të identifikoj dhe arrestoj të dyshuarit: J.F. lindur me 1994, F.L. lindur me 1987 dhe S.B. lindur me 1992.

Të dyshuarit 1 dhe 2, pas intervistimit me urdhër të Prokurorit të shtetit ndalohen për 48- orë,ndërsa i dyshuari i tretë është liruar në procedurë të rregult

Dritaret e vjedhur pas konfiskimit iu janë kthyer pronarit legjitim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)