03 Mars 2021

Arrestohen nja marokian dhe nje algjerian për vjedhje

Pejë, 22 janar - Policia e Kosovës ka bërë të ditu se në Stacionin Policor  në Pejë është paraqitur viktima mashkull, i cili deklaron se e ka parkuar automjetin e tij në rrugën “Qarshia e gjatÑ‘” në PejÑ‘ dhe në momentin qÑ‘ Ñ‘shtÑ‘ kthyer e ka vërejtur se dikush kishte hyrÑ‘ nÑ‘ veturën e tij dhe kishte vjedhur një telefon dhe njÑ‘ palÑ‘ syze.

Hetuesit e Stacionit Policor nÑ‘ PejÑ‘, menjëherë iu kanë përgjigjur vendit tÑ‘ ngjarjes, tÑ‘ cilÑ‘t kanÑ‘ marrÑ‘ masat e nevojshme pÑ‘r identifikimin e tÑ‘ dyshuarve.

Pas njÑ‘ kohe shumÑ‘ tÑ‘ shkurtÑ‘r kanÑ‘ ariitur tÑ‘ identifikojnÑ‘ dhe arrestojÑ‘ tÑ‘ dyshuarit: H.A.     i lindur më 1994 marokian dhe J.B. i lindur më 1993 algjerian.

Pas intervistimit, me vendim të prokurorit  të shtetit, të dyshuarve iu është caktuar masa e ndalimit policor prej 48 orëve.    
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)