24 Shtator 2020

Arrestohen 4 persona të dyshuar për veprën penale ‘lëndim i rëndë trupor’

Pejë, 30 qershor - Policia e Kosovës ka njoftuar se Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë, përkatësisht stacioni policor Deçan, dje rreth orës 16:45 ka pranuar njÑ‘ informatë se nÑ‘ rrugën Sali Çeku nÑ‘ Deçan disa persona janë duke u rrahur.

Personat e lënduar me mjete tÑ‘ ftohta (thika) ne kÑ‘tÑ‘ rast janÑ‘ dÑ‘rguar ne QKMF-Deçan, ku tÑ‘ njëjtit kanë vazhduar rrahjen edhe aty.

Njësiti policor nga stacioni policor  në Deçan menjëherë ka dalë në vendin e ngjarjes,
Nga njësitë përkatëse të policisë janë ndërmarrë masat e nevojshme të menjëhershme dhe tÑ‘ gjithÑ‘  personat e dyshuar nÑ‘ kÑ‘tÑ‘ rast janÑ‘ arrestuar.

NjÑ‘ri nga personat e arrestuar pas intervistimit i njëjti pÑ‘r shkak tÑ‘ natyrës sÑ‘ lëndimeve Ñ‘shtÑ‘ dÑ‘rguar ne QKUK-PrishtinÑ‘, pÑ‘r trajtim tÑ‘ mëtutjeshëm.

Për rastin është informuar prokurori dhe me vendim të tij, personat e dyshuar ndalohen për veprën penale ‘lëndim i rëndë trupor’.

Hetuesit janë duke punuar në koordinim të plotë me prokurorin e shtetit për të sqaruar të gjitha rrethanat e këtij rasti.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Ferizajt. (Objekti i Komunës Ferizaj, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së sporti, Federata e Pingpongut në bashkëpunim me Departamentin e sportit të MKRS do të organizoj një aktivitet promovues për pingpongun në Pejë. (Sheshi Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Mural Fest. (Muralet e qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit fillon projektin e Drejtorisë së Shëndetësisë për Kujdesin Geriatrik me ç'rast kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të prononcohen për media. (Nisja do të bëhet nga objekti i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtohet plani i punës së Komisionit për sesionin vjeshtor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e certifikatave për të rinj të trajnuar për ndërmarrësi. (Qendra e Inovacionit në Ferizaj, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora  11:00)

- Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli dhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi mbajnë konferencën për media. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

-  Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitet me misionin e OSBE-së. (Muzeu i Kosovës, ora 14:00)