03 Mars 2021

Arrestohen 4 persona të dyshuar për veprën penale ‘falsifikim parasë’

Pejë, 26 janar - Policia e Kosovës, Stacioni Policor në Pejë nga viktimat e rastit është informuar se te dielen në orën 14:20, në dy këmbimore në rrugën ‘Eliot Engel’ në Pejë, dy  persona të panjohur kanë bërë këmbimin nga  dymijë e pesëqind e (2500) dollarëve amerikanë, të cilat i kanë këmbyer në valutën euro.

Menjëherë njësitet relevante të Stacionit Policor në Pejë, kanë dalë në vendngjarje, dhe pas një pune operativo-hetimore, më datë 25.01.2021, kanë arritur të identifikojnë dhe arrestojnë katër (4) persona të dyshuar: Z.K. i lindur në vitin1982, H.K. i lindur në vitin1988, E.K. i lindur në vitin 1988 dhe E.K. i lindur në vitin 1984.
     
Te njëri nga të dyshuarit janë gjetur dhe sekuestruar katërmijë e pesëdhjetë (4050) euro. Pas intervistimit nga hetuesit të dyshuarve me vendim të prokurorit të shtetit iu është caktuar masa e ndalimit prej 48- orësh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)