21 Tetor 2018

Zhvillohet ecja tradicionale e muajit të luftës kundër kancerit

Prishtinë, 28 tetor - Qendra Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit "Jeta/Vita" që për herë të dhjetë organizon manifestimin informativo-kulturor dhe Ecjen tradicionale të muajit të luftës kundër kancerit me moton: "Zbulimi i hershëm = Mbijetesë".

Manifestimi dhe më pastaj Ecja kundër kancerit fillon sot nga ora 12:00, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë.

Ky manifestim tradicional ka për qëllim vetëdiësimin e shoqërisë për rrezikun nga kanceri i gjirit si dhe nxitjen e institucioneve përgjegjëse për krijimin e kushteve më të mira për zbulimin e hershëm të sëmundjes dhe përmirësimin e kushteve të trajtimit në Kosovë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2018

- Shoqëria Civile e Ferizajt organizon MiniMaratonen 5 km "Vrapo për Tetorin" e cila mbahet për tu sensibilizuar me të gjitha vajzat dhe gratë që janë të prekura me kancer të gjirit, dhe të gjitha mjetet e grumbulluara nga ky event do të dhurohen për shërimin e tyre. (Ferizaj, ora 10:00)

- Dita e tretë e Festivalit të Rakisë vazhdon me punëtorin kreative, pjekja tradicone dhe bashkekohore e rakisë, cilësia dhe shija, krijimi i një brendi të rakisë, krijimi i një tregu të përbashkët. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)