15 Prill 2021

Zëvendëskryeministrat Kuçi dhe Manaj mbeshtesin Bukoshin

Prishtinë, 14 prill - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Bujar Bukoshi, bashkë me kabinetin e tij, priti sot në një takim dy zëvendëskryeministrat e Republikës së Kosovës, z. Hajredin Kuçi dhe z. Ramë Manaj.

Në këtë takim, zëvendëskryeministrat i kanë shprehur ministrit Bukoshi mbështetjen e kabinetit qeveritar në zbatim të përgjegjësive në sistemin shëndetësor të vendit.


Ata janë zotuar se do ta mbështesin ministrin Bukoshi dhe do t’i japin përkrahjen e duhur politike dhe financiare për adresimin dhe zgjidhjen e problemeve në shëndetësi dhe avancimin e reformave në sistemin shëndetësor të Kosovës.

Ministri Bukoshi ka falënderuar zëvendëskryeministrat për mbështetjen e dhënë dhe është zotuar se do të punojë bashkë me ekipin e tij dhe strukturat e tjera shëndetësore, në mënyrë që qytetarëve të Republikës së Kosovës t’u sigurohen shërbime sa më të mira shëndetësore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)