15 Prill 2021

Zbulohen barna dhe pajisje medicinale me vlerë 40.000 euro

Prishtinë, 29 prill - Dogana e Republikës së Kosovës ka bërë të ditur së oficerë doganorë kanë parandaluar sot dy tentime kontrabande me barna dhe pajisje medicinale.

Adriatik Stavileci zëdhënës i doganës ka thënë së oficeret doganor afër pikës mobile të kontrollit në Mitrovice kanë ndaluar një automjet  me targa të Beogradit.

Vozitësit i është kërkuar dokumentacioni dhe pasi është vërejtur se transporton barna dhe është dërguar Terminalin Doganor në Mitrovicë.

Pas një kontrolli detal është konstatuar se ai barte me vete medikamente nga Jugohemija Farmacija Beograd, te gjitha te importuara nga barnatoret në Pjesës veriore te Mitrovicës. 

Gjithashtu sipas Stavilecit sot në pikën kufitare të Vërmicës oficerët doganor gjatë kontrollit të mallrave  në një dërgesë nga Zvicra e deklaruar si dërgesë me artikuj të vjetër, arritën të zbulonin pajisje mjekësore që ishin të fshehura brenda në dërgesë.

\"Gjatë shiqimit të ngarkesës dhe shkarkimit të saj oficerët konstatuan se brenda ishin fshehur 13 pajisje medicinale (sterilizator, pajisje për anesteziologji, aparat për hipotermi, aparat për analiza të gjakut etj.) dhe pjesë përcjellëse të tyre.\"

Vlera e mallrave të konfiskuara për dy rastet sipas Stavilecit ishte afro 40,000 euro (barnat mbi 7000 dhe pajisjet mbi 30000€uro).

E terë sasia e zbuluar në dy rastet është konfiskuar dhe rastet në fjalë i janë dorëzuar te komisionit për kundërvajtje Doganore për procedure te mëtejme.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)