15 Prill 2021

Vazhdohet vlefshmëria e licencave të profesionistëve shëndetësor

Prishtinë, 27 janar - Me një vendim të Zëvendësministrit të Shëndetësisë, të gjithë punonjësve shëndetësor që ju ka skaduar afati i vlefshmërisë së licencave, ju zgjatet validiteti deri më 31 dhjetor te ketij viti.

Me qëllim të informimit të drejtë të profesionistëve shëndetësor, Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, njofton se këtyre ditëve, Zëvendësministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovësë, Nemanja Vujoviq, në pajtim me nenin 97 paragrafi (2) të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, neni 1.3, nënparagrafi (c) dhe (d) të Rregullores Nr. 2001/19, duke marrë parasysh obligueshmërinë që profesionistët shëndetësor të jenë të licencuar, ka nënshkruar vendimin që të gjithë punonjësve shëndetësor që ju ka skaduar afati i vlefshmërisë së licencave, të ju zgjatet validiteti deri më 31 te ketij viti.

Bordi për Zhvillim të Vazhdueshëm Profesional i MSH-së duhet të marr të gjitha masat dhe aktivitetet për krijimin e saktë të bazës së të dhënave për pikët kredituese të punëtorëve shëndetësor të licencuar, si dhe të ndërmarr të gjitha masat e nevojshme që ky proces të mbyllet me sukses, deri me datën 31. 12. 2011.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)