04 Dhjetor 2022

USAID-i dhuron pajisje për ruajtjen e sigurt të vaksinave

Prishtinë, 13 maj - Sot, drejtoresha e misionit të USAID-it Zeinah Salahi i’u bashkëngjit zëvendësministres së Shëndetësisë Dafina Gexha-Bunjaku dhe përfaqësueses së UNICEF-it në Kosovë Nona Zicherman, për të festuar pranim-dorëzimin e pajisjeve të domosdoshme të zinxhirit të ftohtë për të siguruar ruajtjen adekuate dhe transportin e sigurt të vaksinave.

Pranim-dorëzimi i sotëm i këtyre pajisjeve shënon fazën e parë të zëvendësimit të zinxhirit të gjithmbarshëm të ftohtë të vaksinave në Kosovë. Kjo përpjekje e mbështetur nga ana e USAID-it do të rrisë kapacitetet e ruajtjes së vaksinave në të gjitha nivelet, nga magazina qëndrore e vaksinave pranë Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik (IKSHP) deri tek qendrat e mjekësisë familjare (QKMF-të) në të gjitha 38 komunat në Kosovë.

Siç theksoi drejtoresha e misionit të USAID-it Zeinah Salahi në fjalën e saj hyrëse, “Sot po shpërndajmë pajisje që janë një komponent i rëndësisë thelbësore për marrjen e sigurt të vaksinave kundër COVID-19 nga të gjithë njerëzit në vend që kanë nevojë për to. Në fakt, këto pajisje të dhuruara nuk do të ndihmojë vetëm programin e vaksinimit kundër COVID-19, por cilindo nga programet e imunizimit në Kosovë që ka nevojë për magazinim të ftohtë të vaksinave – veçanërisht imunizimet rutinore të fëmijëve, një shërbim thelbësor ky i shëndetit publik.”

Resurset e siguruara për Ministrinë e Shëndetësisë përfshijnë pesë dhoma të reja të ftohjes për magazinën qëndrore të vaksinave pranë Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik si dhe 270 frigoriferë dhe ngrirës. Pajisjet në fjalë do të sigurojnë që të gjitha vaksinat të mund të mbahen në temperaturën e duhur. Përveç kësaj, financimi i USAID-it do të mbështesë trajnimet për stafin e Ministrisë së Shëndetësisë në përdorimin dhe mirëmbajtjen e pajisjeve të zinxhirit të ftohtë dhe zhvillimin e një sistemi të dixhitalizuar për monitorim dhe menaxhim më të mirë të rezervave të vaksinave.

Që nga fillimi i COVID-19 në Kosovë, Shtetet e Bashkuara kanë ndihmuar Kosovën në luftimin e COVID-19 dhe zbutjen e pasojave të tij tek të gjitha komunitetet në vend, përfshirë edhe ato më të margjinalizuarat. Nga gushti i vitit 2021, Shtetet e Bashkuara kanë dhuruar mbi 1 milion doza, të vaksinave të sigurta dhe të efektshme Pfizer kundër COVID-19 për popullin e Kosovës. USAID-i -- në partneritet me Qeverinë e Kosovës, UNICEF-in dhe akterët tjerë kyq -- ka punuar me punonjësit e vijës së parë dhe komunitetet për të ngadalësuar përhapjen, ofruar kujdes për të prekurit dhe pajisur Kosovën me mjetet e nevojshme për luftimin e COVID-19. USAID-i, përmes UNICEF-it, gjithashtu po vazhdon të mbështesë përpjekjet që po bëhen në komunikim dhe ndërgjegjësim publik në Kosovë për të inkurajuar parandalimin e COVID-19 dhe vaksinimin kundër tij. Mbështetja tjetër nga ana e USAID-it ka përfshirë shpërndarjen e 249 pakove higjienike nëpër qendrat shëndetësore; 7,750 kompleteve higjienike për familjet; 2,400 komplete higjienike për nënat dhe foshnjet në të gjitha 38 komunat e Kosovës; dhe komplete higjienike në 660 shkolla fillore dhe të mesme. Krahas kësaj, Shtetet e Bashkuara dërguan pajisje laboratorike testimi dhe skanerë termikë për t'u vendosur në hyrjet e pikave kufitare në Kosovë, duke përfshirë aeroportin e Prishtinës dhe katër pika kufitare tokësore.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)