26 Shkurt 2021

Tymi i duhanit vret 600 mijë njerëz çdo vit

Londër, 27 nëntor - Një studim i ri që analizon të dhëna që nga viti 2004 në 192 vende tregon se tymi i duhanit nga persona të tjerë shkakton vdekjen e më shumë se 600 mijë njerëzve çdo vit.

Studimi i parë i këtij lloji u publikua sot në revistën mjekësore britanike The Lancet.

Studiuesit zbuluan se 40 përqind e fëmijëve dhe më shumë se 30 përqind e të rriturve që nuk e pinë duhanin janë të ekspozuar megjithatë ndaj tij.

Shkencëtarët llogarisin se gati 60 përqind e vdekjeve shkaktohen nga sëmundje të zemrës dhe 30 përqind nga sëmundje e rrugëve të frymëmarrjes.

Thithja pasive e tymit të duhanit llogaritet të kontribuojë në një përqind të vdekjeve në botë.

Shkencëtarët thonë se zbatimi i ligjeve kundër pirjes së duhanit në vende publike mund të pakësojë ndjeshëm vdekshmërinë dhe kostot e shërbimeve shëndetësore.

Por shkencëtarët theksuan gjithashtu se ekspozimi i fëmijëve ndaj duhanit ndodh më shumë në shtëpi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)