15 Prill 2021

Turqia premton ta ndihmoj QKU-në në ngritjen profesionale të stafit

Prishtinë, 22 mars - Një delegacion i Universitetit Trakya nga Turqia të cilin e përbënin ekspertë të fushave të ndryshme  të shëndetësisë dhe edukimit, ka vizituar të hënën Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

Delegacionin turk e priti drejtori ekzekutiv i QKUK-së, Ali Sadriu me bashkëpunëtorë. Në takim u biseduan mundësitë  e bashkëpunimit dypalësh, me theks të veçantë, u bisedua në lidhje me ndihmën që mund të  japë shtetit turk për  specializimin e kuadrove në  Kardiokirurgji dhe Onkologji.

Drejtori ekzekutiv i QKUK-së, fillimisht njoftoj  zyrtarët turk me punën që po bëhet në QKUK, ndërsa kërkoi ndihmën e tyre  për sa i përket  trajnimit të stafit për Kardiokirurgji dhe Onkologji, shërbime këto që së shpejti pritet të ofrohen  edhe në QKUK.

Zyrtarët  e Universitetit Trakya, shprehen gatishmërinë e tyre për ta ndihmuar QKUK-në, sidomos sa i përket edukimit dhe specializimit të kuadrove. Ata bënë të ditur se deri tani,  50 mjekë nga Kosova kanë qenë për edukim dhe specializim të mëtejmë në Universitetin e Trakyas, ku për së afërmi kanë pasur rastin të shohin se si  punohet në këtë Qendër Klinike Universitare.

Ata premtuan se do ndihmojnë dhe përkrahin zhvillimin e Kardiokirurgjisë dhe Onkologjisë kosovare meqë në këto fusha kanë ekspertë me përvoje të gjatë.  Po ashtu,  premtuan se  do të mundësojnë specializimin dhe ngritjen profesionale të kuadrove në këtë lëmi, duke sigurua edhe fjetjen dhe ushqimin për ata punëtorë që shkojnë për specializim.

Zyrtarët turk, thanë se do shqyrtohet mundësia që edhe ekspertët turk nga këto lëmi të vijnë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe nga afër të ndihmojnë në mjekimin e rasteve dhe në ngritjen profesionale të stafit.
 
Delegacioni nga Turqia  i kërkoj drejtorit ekzekutiv të QKUK-së, që së bashku me bashkëpunëtorë të vizitojnë Universitetin e Trakyas, për të parë nga afër se si zhvillohet a puna atje,  kurse shpenzimet e vizitës do t’i mbulonte Universiteti i Trakyas. 

Delegacioni  turk, i shoqëruar nga drejtori ekzekutiv dhe  bashkëpunëtorët e tij, vizituan hapësirat  e Kardiokirurgjisë që ende janë në punim, e po ashtu edhe Institutin e Onkologjisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)