27 Janar 2021

Trump përfundon trajtimin për Covid-19, kthehet në angazhimet publike

Washington, 9 tetor - Mjeku Sean Conley është shprehur se Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, i është përgjigjur “jashtëzakonisht mirë” mjekimit.

Sipas tij, kreu i Shtëpisë së Bardhë e ka përfunduar trajtimin për Covid-19, e tashmë mund të kthehet në angazhimet publike këtë fundjavë.

Pas deklaratave të mjekut, presidenti amerikan është shprehur se ka mundësi që të bëjë një tjetër provë për koronavirusin dhe shpresonte të mbante një tubim gjatë fundjavës, raporton BBC.

Më herët, Trump u tërhoq nga debati televiziv të enjten e ardhshme me rivalin demokrat Joe Biden.

Ai tha se “nuk do ta humbas kohën time në një debat virtual” pasi organizatorët thanë se do të duhej të zhvillohej në distancë sepse  Trump kishte dalë pozitiv për koronavirus.

Mediat amerikane shkruajnë se ky veprim shkaktoi një debat rreth mënyrës dhe kur do të zhvilloheshin debate të mëtejshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Dhjetor 2020

 - Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës,  Jusuf  Azemi është I ftuar nga Kryeministri I Kosovës Hoti  në një takim të përbashkët. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)  

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Dimitrije Raçiçeviq për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje dorëzon ankesë në Gjykatë Supreme ndaj vendimit të PZAP-së. (Pallati i Drejtësisë, ora 11:00)

 

- Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bën homazhe te Pllaka përkujtimore për hebrenjtë, që pësuan gjatë holokaustit. (Oborri i Qeverisë, ora 11:40)

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dorëzon ankesë në Gjykatë Supreme ndaj vendimit të PZAP-së. (Pallati i Drejtësisë, ora 14:00)

- Mahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2021. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 15:30)

 

- Në kuadër të Festivalit të Dramës Shqipe "Talia e Flakës 2021" organizohet një panel diskutimi me prof. Fadil Hysaj, Jeton Neziraj dhe Besim Ugzmajli, rreth Labortarotit të Dramës Shqipe RKS_KOS Lab 2020-2021. (Skena e vogël të Teatrit të Gjilanit, ora 16:00)