22 Prill 2021

Tolaj: me këtë buxhet vështirë të arrihen rezultate

Prishtinë, 27 janar - Sekretari Permanent i Ministrisë së  Shëndetësisë, dr. Ilir Tolaj, ka takuar sot Ushtruesin e Detyrës të kreut ekzekutiv të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, dr. Lulzim Emini dhe të gjithë drejtorët e klinikave të kësaj qendre.

Tolaj ka marrë pjesë në takimin e Kolegjiumit të QKUK-së, ku shefat e klinikave i ka njoftuar me rrjedhat në shëndetësi, duke kërkuar në të njëjtën kohë një angazhim ekstrem  më të madh nga të gjithë me qëllim të arritjes së rezultateve më të mira, duke ditur buxhetin e varfër për shëndetësinë dhe kapacitetet ekzistuese.

Dr. Tolaj ka thënë se përpjekjet për rritje të buxhetit, përkundër insistimeve të shumta nuk duken shpresëdhënëse dhe me buxhetin për shëndetësi, të ngjashëm me atë që ishte më 2010, do të jetë vështirë të arrihen rezultate të mëdha dhe mbulim më i mirë i furnizimit me barna.

Në veçanti ai ka spikatur faktin se me buxhet për barna prej 18 milionë eurove, me mundësi shkurtimi, do të jetë tepër vështirë të sigurohet një mbulim më iI mirë me terapi i të sëmurëve, e sidomos duke ditur faktin se më pak se 2000 pacientë në Kosovë marri pjesën më të mirë të mjeteve me terapi, përfshirë këtu rreth 4 milionë që ndahen për citostatikë, 3. 5 milionë euro për pacientët në dializë, 1 milionë euro vaksinimi i rregullt, rreth 800.000 euro të sëmurët nga Skleroza Multiple, 250.000-300.000 të tjerët me Hepatit etj.

“Më pak se 2000 pacientë marrin 2/3 e buxhetit të barnave, ndërsa pjesa tjetër mbetet për të gjithë të sëmurët e tjerë” , theksoi Sekretari Tolaj.

Ai ka thënë se MSH pret që gjatë këtij viti Qeveria e Kosovës do ta dërgoj në Kuvend dhe do të miratohet Ligji për Sigurime shëndetësore, por e ka bërë të qartë se edhe pas miratimit të ligjit, nuk do të ketë gjenerim të menjëhershëm të mjeteve dhe efektet e këtij ligji do të ndihen pas tre katër apo pesë vjetëve.

Sekretari Permanent ka kërkuar rritjen e përgjegjësisë në të gjitha nivelet, është diskutuar për gjetjen e mënyrave për rritjen e mbledhjes së të hyrave vetanake, zhvillimin e partneritetit publiko –privat, decentralizimin në QKUK, subspecializimet dhe aspekte të tjera si ato të furnizimit me barna, shërbimet e reja dhe rritjen e fuqisë vepruese të atyre ekzistuese, etj.

Ajo çka ka kërkuar Sekretari Tolaj nga menaxherët në QKUK është që ta kenë parasysh faktin se si MSH, ashtu edhe QKUK dhe spitalet rajonale janë pjesë të të njëjtës shtëpi.  “Në këtë sistem jemi një.  Prandaj si telashet ashtu edhe sukseset janë të përbashkëta”, tha Tolaj.

Drejtorët e klinikave kanë raportuar për punën që po bëhet në klinika, duke theksuar aspektet e mira të furnizimit , por edhe mungesat aty ku janë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)