19 Korrik 2018

Theresa May premton 27 miliardë dollarë shtesë për sistemin shëndetësor

Londër, 18 qershor - Kryeministrja britanike Theresa May ka premtuar se fondet për Shërbimin Kombëtar të Shëndetit do të rriten me 20 miliardë paund apo rreth 27 miliardë dollarë pas "Brexit"-it.

May thotë se financimi do të bëhet me paratë që nuk shpenzohen më për anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe nga rritja e taksave.

Ajo shtoi se është e rëndësishme që parlamenti të mos e bllokojë largimin e Britanisë nga BE-ja:

"Ne duhet ta njohim rolin e parlamentit, por edhe duhet të sigurojmë që duart e qeverisë nuk do të jenë të lidhura gjatë negociatave dhe që parlamenti të mos e kthejë mbrapsht vullnetin e popullit"

Njoftimi u bë me rastin e 70-vjetorit të krijimit të Shërbimit Kombëtar të Shëndetit, i cili siguron shërbim shëndetësor falas për të gjithë ata që jetojnë në Britani.

Pavarësisht largimit, Britania do të vazhdojë pagesat për BE-së gjatë disa dekadave të ardhshme, për të shlyer të ashtuquajturën "faturë të daljes" nga BE-ja me vlerë rreth 39 miliardë paund (52 miliardë dollarë amerikanë). 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Korrik 2018  - Në Universitetin “Kadri Zeka ” në Gjilan mbahen provimet pranuese. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporti, Kujtim Gashi merr pjesë në vendosjen e gurthemelit të Pishinës Olimpike në në Prizren, investim i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Palestra Sportive “Sezai Surroi” Prizren, ora 10:30)

- Nisin punimet për ndërtimin e rrugës  në fshatin historik - turistik Belle. (Kilometri i-të  përgjatë rrugës në grykën e Deçanit  afër hotel Kalaja, ora 10:00)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën për media (Ndërtesa e Kuvendit, para sallës C301, ora 13:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e MPJ-së, ora ora 13:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe menaxheri i Bankës Botërore për Kosovën Marco Mantovanelli nënshkruajn marrëveshje për financimin e projektit të Ekonomisë Digjitale në Kosovë në vlerë prej  20.7 milion euro. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z. Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov mbajn konferencë për media do të mbahet. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 14:00)

- Në përkujdesjen e Komunës së Deçanit Kryetarit, Bashkim Ramosaj në bashkëpunim më zyrën e diasporës organizohet hapja e  panairit - verorë  2018. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)

- Asociacioni i Agjencive për Zhvillim Rajonal organizon ceremoninë përmbyllëse të dhënies së Granteve. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Rritja e vetëdijës mbi migrimin, refugjatët dhe viktimat e konfliktit, si dhe eksplorimi i kulturës dhe identitetit përmes artit publik, bisedave dhe tregimeve, janë karakteristikat kryesore të ngjarjes 'Arti i Migrimit' që do të mbahet në Prishtinë. (Miqt Pub pranë Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)