15 Shkurt 2019

Shërbimi i vizitave shtëpiake në Gjilan mbështetet nga MSH

Gjilan, 4 tetor – Organizuar nga Komuna e Gjilanit, respektivisht Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, UNICEF dhe Ministria e Shëndetësisë, sot në Gjilan është mbajtur takimi i përbashkët me pjesëmarrje të infermierëve nga 14 komuna të Kosovës.

Temë e këtij takimi ishte nevoja e domosdoshme e vazhdimit të këtij programi, rritja e shërbimeve dhe njëkhoësisht është bërë edhe shkëmbim i përvojave mes infermierëve nga komuna të ndryshme pjesëmarrëse.

Në fjalën e tij ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka ofruar mbështetjen e ministrisë që ai drejton por edhe të qeverisë së Kosovës, për të mbajtur në funksionalitet me kapacitete të plota këtë shërbim që është me një vlerë të jashtzakonshme për shëndetin e nënave shtatëzëna dhe foshnjave.

“Ministria e Shëndetësisë në politikën e saj ka një përkushtim shumë të madh për shëndetin dhe përkujdesjen për nënat dhe fëmijët. Ky program që është duke u zbatuar nga infermierët në komuna të ndryshme është i domosdoshëm për një shëndet të kontrolluar të nënave dhe fëmijëve. Shërbimi i vizitave shtëpiake ka një rëndësi të madhe dhe për këtë së bashku edhe me UNICEF-in, por edhe me kryetarët e Komunave do ta zhvillojmë edhe më tutje, sepse interesi i përbashkët është shëndeti për nënat dhe foshnjat”, ka thënë ndër të tjerash, Ismaili.

Kurse, kryesuesja e Kuvendit të Komunës, Shpresa Kurteshi-Emini, ka ofruar bashkëpunimin e plotë të institucioneve lokale për avancimin e këtij shërbimi, sepse siç ka potencuar ajo, vullneti politik është në kuadër të mbështetjes së shëndetësisë primare, dhe gjithashtu edhe përkushtimi i infermierisë në Gjilan është maksimal.

“Kryetari Haziri me një përkushtim të veçantë është i angazhuar që ky shërbim të jetë në nivelin më të lartë, sepse përmes tij ndihmohen direkt nënat shtatzëna dhe fëmijët e porsalindur. Shërbimi i vizitave shtëpiake është një zgjidhje adekuate, ngase përpos mbështetjes shëndetësore, është bërë edhe edukimi i nënave lidhur me veprimet më të mira që duhet të ndërmarrin për fëmijët e tyre. Për këtë institucionet lokale me mundësitë buxhetore që kanë dhe në bashkëpunim edhe me institucionet tjera dhe donatorët, do të punojnë për një shëndet dhe përkujdesje më të mirë për pacientët”, ka thënë ajo në fjalën e saj.

E nga ana e tij përfaqësuesi i UNICEF-it, Agron Gashi, ka thënë se është një krenari e madhe kur takohemi me pacientët të cilët kanë qenë të vizituar nga ekipi i infermierëve.

“Ditë më parë kishim një vizitë rutinë në disa familje në komunën e Gjilanit. Është një krenari që kur jemi takuar me pacientet ata kanë një siguri, një besim të madh dhe një shpresë te ekipi i infermiereve”, ka thënë Gashi, duke potencuar se bashkëpunimi dhe mbështetja do të jetë e vazhdueshme.

Kurse, drejtori i QKMF-së, Fejzulla Berisha, ka potencuar vendosmërinë për angazhimin e këtij program, falë edhe mbështetjes së madhe nga ana e kryetarit Haziri.

“Ka qenë zotim i kryetarit Haziri që të implemetohet ky program i rëndësishëm për kujdesin ndaj nënës dhe foshnjeve. Prandaj, nga niveli i shëndetësisë primare ne kemi krijuar ekipin e infermierëve dhe mjekëve që merren me këtë shërbim. Është e nevojshme mbështetja e Ministrisë së Shëndetësisë dhe ky shërbim mund edhe të zgjerohet sipas nevojës”, ka potencuar ai.
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 shkurt 2019 - Përfaqësues të Zyrës së Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport së bashku me Zëvendësministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Azem Guri, do të mbajnë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Hanit të Elezit ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA, Hani i Elezit, ora 9:00)

- Me rastin e shënimit te 49-të vjetorit të themelimit të Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” mbahet konferenca e rektorëve të universiteteve publike shqiptare. (Hotel Swis Diamand, ora 9:30)

- Kryetarit i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Zyra e krytarit Haziri, ora 9:45)
 
- Ministrisë së Shëndetësisë, Uran Ismaili raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me Licencimin e institucioneve private shëndetësore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim bashkëkryesuesit e delegacionit shtetëror për dialog, Fatmir Limajn dhe Shpend Ahmetin. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:00)

- Koordinatori  Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të mbajë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Prizren ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (Shkolla “Abdyl Frashëri”, Prizren, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Menaxhimin Financiar dhe Kontrollet e Borxheve Publike për periudhën 2009-2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim përmes Projektit për Siguri në Kosovë dhe me mbështetjen e Ambasadës Mbretërore Norvegjeze në Kosovë, do të lansojnë projektin "Lufta kundër Krimit Kibernetik në Kosovë". (Rezidenca e ambasadorit norvegjez në fshatin ndërkombëtar, ora 10:30)

- Përfaqësues të Zyrës së Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport së bashku me Zëvendësministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Azem Guri, mbajnë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Kaçanikut  ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë.(DKA, Kaçanik, ora 10:30)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të vizitojë Gjilanin, ku do të pritet në takim nga kryetari i komunës, Lutfi Haziri, me të cilin do të bisedojnë për realizimin e projekteve të përbashkëta në fushën e mjedisit. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 10:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore të LDK-së, Kompleksi Qafa, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban koferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit në bashkëpunim me MMPH-në mbjell njëmbëdhjetë drunjë dekorativ për nder të njëmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Shkolla Fillore “Abaz Ajeti” në Gjilan, ora 11:00)

- Drejtoria e Shërbimeve Shëndetësore e Policisë së Kosovës në bashkëpunim me Qendrën e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut mbajnë fushatën për dhurimin vullnetar te gjakut. (Kampi Vrella, tek pjesëtarët e Njësive Speciale të PK-së, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të ndajë Çmimin për vepër jetësore “Azem Shkreli” si dhe çmimet tjera vjetore në letërsi. (Kabineti i ministrit. ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon program nga fëmijët e shkollës fillore “Thimi Mitko” në Gjilan për shënimin e njëmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Përballë Teatrit të Qytetit të Gjilanit, ora 11:30)

- Mbahet manifestimi qendror për 49-vjetorin e themelimit të Universiteti i Prishtinës. (Biblioteka Qendrore Universitare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri dhe Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të inspektojnë vazhdimin e punimeve në lumin “Mirusha” në Gjilan. (Pjesa në Dardania 2, ora 12:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës Rexhep Hoti do të mbajë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Ferizajit ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA, Ferizaj, ora 13:00)

- Përfaqësues të Zyrës së Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport së bashku me Zëvendësministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit znj. Leonora Morina-Bunjaku do të mbajnë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Gjilanit ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA, Gjilan, ora 13:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të presë në takim ministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë të Shqipërisë, Besa Shahini. (Kabineti i Ministrit, ora 14:00)

- Policia e Kosovës mban konferencën e jashtëzakonshme për media, e cila i dedikohet një rasti të suksesshëm policor si dhe prezantimit të disa raporteve statistikore në fusha të ndryshme policore. (Stacioni policor “Qendra” në Prishtinë, ora 14:30)

- Koordinatori  Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës Rexhep Hoti do të mbajë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Vitisë ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA, Viti, ora 15:00)

- Në shënimin e njëmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës  Komuna e Gjilanit organizon program Festiv nga Gjimnazi  “Zenel Hajdini”. (Gjimnazi “Zenel Hajdini” në Gjilan, 15:00)

- Përfaqësues të Zyrës së Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport së bashku me Zëvendësministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit znj. Leonora Morina-Bunjaku do të mbajnë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Kamenicë ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA,Kamenicë, ora 15:00)

- Fondacioni Lumbardhi dhe Fondacioni Kosovar i Arkitekturës organizojnë ligjeratën publike “Bukuria e asaj që mbetet” të arkitektes Aslıhan Demirtaş. (Kino Armata, ora 17:00)

- Hapet ekspozita “Të jetosh me kujtimet e të pagjeturve”, me rrëfime të familjarëve të të pagjeturve, fotografi të Atdhe Mullës dhe të kuruar nga Eliza Hoxha. (Kuvendi i Republikës së Kosovës, ora 18:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton klubin e basketbollit Prishtina me rastin e kualifikimit historik në garat përfundimtare të FIBA-s. (Klubi i basketbollit Prishtina në Pallatin e Rinisë, ora 19:00)

- Mbahet mbrëmje Festive në Hotelin “Kristal” nga Gjimnazi” Hydajet Lezha” dhe “Zenel Hajdini” në Gjilan. (Hotel Kristal në Gjilan, ora 20:00)