18 Janar 2021

Shëndetësia e Kosovës po kalon nëpër një tranzicion të vështirë

Prishtinë, 30 shtator - Sekretari i Përhershëm i Ministrisë së Shëndetësisë, Dr. Ilir Tolaj, priti sot një delegacion të Federatës së Odave të Mjekëve të Gjermanisë, të kryesuar nga Dr. Ramin Ëalter Parsa-Parsi.

Në këtë takim, delegacioni nga Gjermania, ka shprehur interesimin e hapur për bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë së Republikës së Kosovës dhe asociacionet që përfaqësojnë mjekët kosovarë, me qëllim të fuqizimit të rolit të mjekëve brenda sistemit shëndetësor.

Dr. Ramin ka treguar se si funksionon në shtetin gjerman Federata e Odave të Mjekëve të Gjermanisë, si strukturë e organizuar mirë dhe në fakt si zëdhënëse e krejt mjekëve gjermanë, ndërkohë që ka thënë se qëllimi i federatës është që në nivel ndërkombëtar të bëhet një organizim i mjekëve, me qëllim të avancimit të rolit të mjekëve si komunitet dhe arritjeve në shëndetësi..

Dr. Ilir Tolaj, pasi ka shprehur gatishmërinë e MSh-së për të zhvilluar bashkëpunim me këtë federatë, ndërkohë që ka potencuar se sistemi shëndetësor i Kosovës po kalon nëpër një tranzicion të vështirë pas luftës dhe është ndeshur me vështirësi në zbatimin e reformave, ndër të tjera edhe për shkak të financimit jo adekuat.

Gjithashtu, Tolaj ka theksuar se në Kosovë ekzisto Asociacioni i Mjekëve, por që nuk është aktiv, prandaj në këtë kuadër, ai ka theksuar nevojën e ndërtimit të një strukturë te fuqishme organizative të mjekëve të saj, për çka përvoja gjermane është e mirëseardhur.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)