27 Tetor 2020

Rënia e shifrave gjatë ditëve të fundit, ka dhënë një qetësi në familjet tona

Prishtinë, 22 shtator - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, vizitoi Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, ku në një bashkëbisedim me drejtorët e klinikave të QKUK-së, Bordin drejtues të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar dhe anëtarët e Komitetit për menaxhimin e pandemisë COVID-19 në kuadër të shërbimit spitalor, i falënderoi për punën e jashtëzakonshme që kanë bërë gjatë gjithë vitit.

Kryeministri Hoti, me këtë rast, tha se rënia e shifrave gjatë ditëve të fundit, ka dhënë një qetësi në familjet tona.

“Jemi në rrugën e duhur dhe besoj që objekti i Klinikës Emergjente duhet të bëhet gati për vjeshtë dhe, gjithashtu të fillojë shpejt edhe vaksinimi i rregullt, në mënyrë që të kemi një mbrojtje për të sëmurët kronikë, për fëmijët dhe grupet më të rrezikuara”, tha kryeministri Hoti, duke shtuar se edhe vetëdija e qytetarëve është rritur për rrezikun që paraqet ky virus.

Më tutje, gjatë këtij bashkëbisedimi, kryeministri Hoti theksoi se është me rëndësi për të hyrë në plane afatgjata të ristrukturimit komplet të institucioneve shëndetësore dhe në këtë mënyrë të riorganizohet komplet sistemi shëndetësor për t’u përballë me këtë pandemi dhe me pandemitë që mund të paraqitet në vitet që vijnë.

“Kemi korrur rezultate të jashtëzakonshme, t’i mbajmë këto rezultate dhe në këtë mënyrë të jemi të përgatitur për zhvillimet që mund të ndodhin”, tha kryeministri Hoti, duke shprehur ngushëllime për të gjitha familjet, pjesëtarët e të cilëve kanë humbur jetën dhe gjithashtu u ka uruar shërim të shpejtë atyre që janë duke u trajtuar.

Kryeministri Hoti, gjithashtu premtoi se deri sa të bëhet Ligji i Pagave, do të vazhdohet në bazë të vendimit të Qeverisë për një shtesë, që nuk është e mjaftueshme, por tregon përkushtimin e shoqërisë dhe shtetit për punën që po bëjnë mjekët dhe personeli ndihmës dhe të gjithë ata që janë në zingjirin e shërbimeve shëndetësore.

Gjithashtu sot, në objektin e ShSKUK-së, kryeministri Hoti, zhvilloi një takim me ambasadorin e Italisë në Kosovë, Nicola Orlando, komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major, Michele Risi, si dhe me ekipin e mjekëve nga Italia, të cilët kanë qëndruar në Kosovë disa ditë.

Kryeministri Hoti falënderoi mjekët, qeverinë italiane, KFOR-in për bashkëpunimin e jashtëzakonshëm që kanë pas gjatë kësaj periudhe.

“KFOR-i, edhe njëherë e ka dëshmuar që është në mbështetje të qytetarëve të Kosovës në të gjitha kapacitete, edhe në ruajtje të rendit dhe sigurisë, por edhe në mbështetje, siç është rasti me pandeminë”, tha kryeministri Hoti dhe shtoi se mjekët që kanë qëndruar në Kosovë, kanë bërë një vlerësim të situatës nga misioni që kanë kryer këtu.

Ndërkaq ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, tha se, prezenca e kryeministrit Hoti është një vlerësim për punën e tyre dhe mirënjohje për angazhimin vetëmohues të të gjithë profesionistëve shëndetësorë.

“Kjo vizitë na motivon dhe inkurajon jo vetëm për vazhdimin e kësaj punë, por edhe për ngritjen e gatishmërisë dhe përgatitjen më të mirë për menaxhimin e një vale të mundshme të pandemisë COVID-19 në vendin tonë”, tha Krasniqi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Tetor 2020 - Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me zhvillimet në Policinë e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani, do të bëjnë shpërndarjen e motokultivatorëve me frezë, në kuadër të prjektit: “Furnizimi me Mekanizëm Bujqësorë”. (Tek parkingu mbrapa Shtëpisë së Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrotn interpretimin e ligjshmërisë së përzgjedhjes sē drejtorit gjeneral të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, raporton në Komisionin për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, lidhur me emërimet e fundit në bordet e përkohshme; gjendjen dhe veprimet e Qeverisë në Ndërmarrjen Trepça ShA; për funksionimin dhe operimin e hidrocentraleve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nënshkruan Marrëveshje të Mirëkuptimit me Institucionet e Arsimit të Lartë të Kosovës. (Objekti i ish-MZHE-së, ora 11:00)

- Drejtuesit e Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës do të protestojnë. (Para ndërtesës së Ministrisë së Bujqësisë, ora 11:00)

-  Lëvizja FOL organizon forumin online FOL Hapur me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar  Nicholas Abbott ku nder të tjera do të diskutohet edhe kontributi i Mbretërisë së Bashkuar për qeverisjen e mirë në Kosovë, veçanërisht në procesin e rekrutimit si dhe do të diskutojmë për sfidat kryesore të Kosovës, në të ardhmen e afërt. (Përmes platformës online ZOOM - https://zoom.us/j/97706999692, ora 11:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti vendos kurora me lule te shtatorja e Ukë Bytyçit, me rastin e 18 vjetorit të vrasjes së tij. (Oborri i Komunës në Suharekë, ora 12:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes do të zhvillojë një vizitë pune në pikën kufitare në Merdare lidhur me zbatimin e marrëveshjeve Kosovë - Serbi. ​(Pika kufitare në Merdare, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Bujar Dugolli. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me mbështetje nga Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur do të publikojë hulumtimin "Ndikimi i Pandemisë Covid-19 në gjendjen ekonomike të gazetarëve, kameramanëve dhe fotoreporterëve". (Hapësira e Fondacionit 17, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur e Projektligjin për të drejtën ndërkombëtare Private. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton listën e kandidatëve për Anëtarët e Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për shërbimin e jashtëm të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- Drejtore Menaxhuese te AKP-se Mrika Tahiri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)