21 Janar 2021

QMF e Podujevës në grevë për 44 eurot e premtuara

Podujevë, 6 tetor - Me qëllim të arritjes të së drejtës në realizimin e shtesës në pagë prej 44 eurove për vitin 2009, punëtorët shëndetësor të QMF-ve të komunës së Podujevës, të organizuar nën ombrellën e Sindikatës së QMF-Podujevë, vazhduan edhe sot grevën e tyre.

Këshilli grevistë, edhe pas tentimeve për ndërtimin e dialogut social të mbështetur në frymën e mirëkuptimit, nuk arritën që pas takimit me kryetarin e Komunës së Podujevës të lidhin një marrëveshje mbi kthimin e borxheve të komunës ndaj punëtorëve shëndetësor.

Të pakënaqur me premtime gojore dhe mos arritjen e një marrëveshje me shkrim me kryetarin e Komunës së Podujevës, Këshilli Grevistë vendosi që të vazhdon grevën në të gjitha njësit e QMF-ve të Podujevës, deri në realizimin e një marrëveshjeje me shkrim, me të cilën do të garantohej zbatimi i plotë i detyrimit ekzistues ndaj punëtorëve shëndetësor të kësaj komune.

Me këtë rast, në shenjë të përkrahjes për punëtorët shëndetësor të Komunës së Podujevës, që të dy nënkryetarët e FSSHK-së, Blerim Delija dhe Naim Makolli, vizituan grevistët e QMF-ve të Podujevës dhe shprehën përkrahjen e plotë të Federatës për masat e tyre sindikale, deri në realizimin e kërkesave të tyre legjitime.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)